Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-09-02

Jak wynagradzać pracownika zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy

Pracownikowi za czas zwolnienia ze świadczenia pracy przysługuje wynagrodzenie. Jest ono obliczane tak jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy lub jak wynagrodzenie za przestój.

Prawo pracy nie reguluje kwestii zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy (poza nielicznymi wyjątkami dotyczącymi np. osób pracujących w służbie cywilnej). Mimo to takie zwolnienie jest dopuszczalne. Dopiero nowelizacja Kodeksu pracy, która wejdzie w życie w I kwartale 2016 r. wprowadza regulacje w tym zakresie.

W praktyce zdarza się, że pracodawca zwalnia pracownika z obowiązku wykonywania pracy. To, że zdolny do pracy pracownik nie musi z inicjatywy pracodawcy realizować przypisanych mu zadań, nie może pozbawiać go prawa do wynagrodzenia.

Sposób zapłaty za zwolnienie od pracy

W kwestii obliczania płacy należnej za okres zwolnienia ze świadczenia pracy prezentowane są najczęściej dwa stanowiska, w myśl których płacę tę należy kalkulować według zasad liczenia:

● wynagrodzenia za przestój (zob. wyrok SN z 16 czerwca 2005 r., sygn. akt I PK 260/04, OSNP 2006/9-10/145, w którym podkreślono, że pracownik zwolniony z wykonywania pracy doznaje w istocie przeszkód w jej wykonywaniu z przyczyn dotyczących pracodawcy),

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00