Jak przygotować się do zmian 2019 w podatkach i rachunkowości
Firma leasingowa wypowiedziała nam umowę, bo nie zapłaciliśmy faktur. Odstąpiła od zabrania nam środka trwałego, ale naliczyła opłatę za wznowienie umowy. Czy od tej opłaty można odliczyć VAT?
W świetle art. 29 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w stanie prawnym obowiązującym w 2006 r. podmiot świadczący usługi leasingu powinien włączyć do podstawy opodatkowania tych usług koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu - uchwała NSA w składzie 7 sędziów z 8 listopada 2010 r., sygn. akt I FPS 3/10.
W czerwcu kupiliśmy maszynę, która zostanie sfinansowana przez firmę leasingową (leasing operacyjny). Jednak warunkiem zamówienia maszyny była wpłata zaliczki do producenta maszyny. Firma ta wystawiła nam fakturę na poczet wpłaconej zaliczki, a resztę pieniędzy otrzyma od firmy leasingowej. Jak mam rozliczyć fakturę za wpłaconą zaliczkę? Czy mogę ją ująć w koszty (rozliczam się na podstawie pkpir)?
Zawarłem umowę leasingu budynku użytkowego na okres 12 lat. W umowie tej jestem finansującym. Po upływie 2 lat przeniosłem na rzecz Karola K. wierzytelności z tytułu opłat leasingowych. Kiedy w przedstawionej sytuacji powstanie po mojej stronie przychód?
Zgodnie z art. 17a pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) jako umowę leasingu dla celów podatkowych traktuje się zarówno umowę leasingu określoną w kodeksie cywilnym, jak i każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron - zwana finansującym - oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach
Przedmiotem artykułu jest przedstawienie skutków finansowych po stronie osoby fizycznej, która wzięła w leasing operacyjny samochód osobowy, oraz osoby finansującej, która przekazała ten samochód w leasing.
W drugiej części publikacji omawiającej nowe regulacje podatkowe dotyczące leasingu koncentrujemy się na umowie, w ramach której amortyzacji dokonuje korzystający (leasingobiorca). Podobnie jak w przypadku pierwszej formy umowy analizujemy skutki podatkowe realizacji takiej umowy oraz sprzedaży przedmiotu leasingu.