Data publikacji: 16.02.2002
Wartość początkowa przy programach komputerowych
Według definicji ceny nabycia w przypadku zakupu programów komputerowych dla celów określenia wartości początkowej nabytych wartości niematerialnych i prawnych wliczamy do tej ceny koszty:
• zakupu licencji (oprogramowania),
• szkolenia,
• instalacji oprogramowania na serwerze plików i komputerach,
• adaptacji systemu do potrzeb firmy,
• testowania na danych próbnych.
W związku z tym powstaje pytanie, czy do ceny nabycia należy również doliczyć koszty przeniesienia bazy danych z istniejącego systemu wraz z jej uzupełnieniem do nowego systemu.
Przekazanie oprogramowania do użytkowania nastąpiło 31 grudnia 2001 r. Okres wdrożenia na danych próbnych trwał od października do grudnia 2001 r. W tym okresie płaciliśmy za leasing serwera plików oraz za łącze transmisji danych. Są to opłaty stałe wnoszone miesięcznie. Czy tego rodzaju koszty do 31 grudnia 2001 r. należy wliczyć do ceny nabycia?
CENA NABYCIA - DEFINICJA
Dla celów amortyzacji podatkowej przy określaniu wartości początkowej, zgodnie z art. 16g ust. 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a szczególnie o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz zmniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.