Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-11-24

Zmiany w uregulowaniach skutków podatkowych leasingu (cz. 2)

W drugiej części publikacji omawiającej nowe regulacje podatkowe dotyczące leasingu koncentrujemy się na umowie, w ramach której amortyzacji dokonuje korzystający (leasingobiorca). Podobnie jak w przypadku pierwszej formy umowy analizujemy skutki podatkowe realizacji takiej umowy oraz sprzedaży przedmiotu leasingu.

Umowa określona w art. 17f ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) zawarta na czas oznaczony, której odpowiadają określone skutki podatkowe, powinna uwzględniać następujące okoliczności:
• Nie jest konieczny do spełnienia warunek minimalnego okresu, na który powinna być zawarta umowa. Może to być zatem w przypadku rzeczy ruchomych okres krótszy niż 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji, a w przypadku nieruchomości okres krótszy niż 10 lat.
• Suma opłat leasingowych (wraz z ceną, po której może nastąpić przeniesienie własności), zmniejszona o należny VAT, musi odpowiadać co najmniej wartości początkowej środków trwałych, będących przedmiotem leasingu.
• Musi zawierać postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie leasingu będzie dokonywał korzystający.
Widzimy wyraźnie, iż przy tego typu umowie odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający, co wyraźnie musi określać umowa.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00