Data publikacji: 11.07.2002
Leasing samochodu osobowego
Przedmiotem artykułu jest przedstawienie skutków finansowych po stronie osoby fizycznej, która wzięła w leasing operacyjny samochód osobowy, oraz osoby finansującej, która przekazała ten samochód w leasing.
Paweł Szymanek
Od 9 grudnia 2000 r. obowiązują przepisy art. 7091-70918 Kodeksu cywilnego wprowadzone przez ustawę z 26 lipca 2000 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 74, poz. 857). Przepisy te regulują umowę leasingu.
Przez umowę leasingu finansujący w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa zobowiązuje się nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać ją korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się do zapłaty finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenia pieniężnego równego co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego. Przyjęte w Kodeksie cywilnym powyższe unormowania umowy leasingu są wynikiem dostosowywania polskiego prawa do wymogów ustawodawstwa Unii Europejskiej.