Prasa samorządowa do regulacji
Powstanie obowiązku podatkowego w przypadku zaliczek na poczet przyszłej sprzedaży mediów budzi wątpliwości, jeśli strony ustalają terminy płatności takich zaliczek. Według organów podatkowych w takiej sytuacji podatnik jest zobowiązany do wystawienia faktury dokumentującej zaliczkę z upływem terminu wskazanego w umowie, chociażby zaliczka nie została otrzymana.
Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT wymaga prawidłowego określenia chwili dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. W przypadku czynności długotrwałych, w wykonaniu których dochodzi do regularnej i powtarzalnej sprzedaży, obowiązek podatkowy jest często ustalany w sposób szczególny. Obowiązek podatkowy nie jest wówczas związany z faktycznym wykonaniem czynności, jak ma to
Spotkałem się wielokrotnie z sytuacją, że faktury za media, szczególnie od Telekomunikacji Polskiej SA, wpływały do mojej firmy po upływie terminu płatności, często nawet po kilku miesiącach od daty wystawienia dokumentu. Czy w takiej sytuacji o terminie odliczenia VAT decyduje data wpływu faktury, czy konieczna jest korekta VAT-7 za poprzednie miesiące?
Najemcy lokali przeznaczonych na cele działalności gospodarczej, poza opłacaniem czynszu, ponoszą też wydatki związane z bieżącym korzystaniem z lokalu, takie jak np. dostawa wody, energii elektrycznej, wywóz śmieci, kaucja czy nakłady na ulepszenie lokalu. O ile kwestia opodatkowania najmu podatkiem VAT nie jest szczególnie problematyczna – wynajem lokali niemieszkalnych opodatkowany jest bowiem stawką
Prowadzę działalność gospodarczą i jestem podatnikiem VAT. Na potrzeby tej działalności nabywam energię elektryczną. Zgodnie z umową zawartą 3 lipca 2014 r. z dostawcą energii elektrycznej płacę w okresach miesięcznych za szacunkowe zużycie energii. Termin zapłaty został określony na 30 dzień po upływie każdego miesiąca. W lipcu 2014 r. sprzedawca energii wystawił faktury, w których prognozuje zużycie
Firma wykorzystuje samochody do celów mieszanych oraz wyłącznie do działalności. Wynajmujemy miejsca parkingowe na terenie biurowca dla własnych samochodów oraz dla naszych klientów. Na każde miejsce otrzymujemy osobną fakturę. Jak w tej sytuacji odliczać VAT? Czy 50% odliczamy tylko od miejsc służbowych, a od pozostałych miejsc możemy odliczyć 100%? Czy od wszystkich powinniśmy odliczyć 50%?
Mam faktury prognozowe za gaz zużywany w mieszkaniu będącym siedzibą firmy. Faktury wystawione są na osobę fizyczną, bez podania jej nazwy firmy. Czy to jest prawidłowe? Czy VAT rozliczam według daty wystawienia (jak dla podatnika VAT) czy według terminu płatności (jak dla osoby fizycznej)?
Do prowadzenia działalności gospodarczej wykorzystuję lawetę posiadającą kabinę z dwoma rzędami siedzeń. Czy mogę dokonywać pełnych odliczeń bez prowadzenia ewidencji przebiegu?
Otrzymaliśmy fakturę korygującą VAT wystawioną ze względu na zmianę rozliczenia usług telekomunikacyjnych za maj 2013 r. Faktura korygująca wpłynęła do naszej firmy w tym samym miesiącu co faktura pierwotna, której dotyczy korekta. Podatek naliczony z faktury pierwotnej możemy jednak odliczyć dopiero w kolejnym miesiącu, zgodnie z podanym terminem płatności. Doszło więc do sytuacji, gdy na podstawie
W październiku 2011 r. otrzymałam duplikat faktury za telefon oraz Internet. Faktura pierwotna gdzieś przepadła przed dotarciem do nas. Okres rozliczeniowy to marzec 2011 r., natomiast abonament jest za kwiecień 2011 r. Termin płatności faktury pierwotnej to 28 kwietnia 2011 r., a termin płatności duplikatu to 2 listopada 2011 r. Kiedy odliczyć VAT - w kwietniu 2011 r. czy w listopadzie 2011 r.? Czy
22 września 2011 r. Minister Finansów wprowadził zwolnienie z VAT obejmujące odsprzedaż mediów przez wspólnoty mieszkaniowe właścicielom lokali mieszkalnych. W artykule wskazujemy konsekwencje wprowadzenia tych zwolnień od podatku.
Jednostka organizacyjna (Kościół) powołała jednostkę organizacyjną posiadającą osobowość prawną (nadaną przez MSWiA), która działa również na podstawie statutu. Nowa jednostka ma za zadanie zarządzać nieruchomościami, które należą do Kościoła (zarząd nieruchomością na zlecenie). Do Kościoła należą nieruchomości (lokale mieszkalne i użytkowe). Jednostka wynajmuje lokale (należące do Kościoła) m.in.
Mam dylemat dotyczący opłat za media w 2004 r. Mieszkam w mieszkaniu, które od niedawna stało się naszą własnością. Do tej pory zarządcą budynku (blok 18-rodzinny) była szkoła, do której ten budynek należał. Oprócz mediów (centralne ogrzewanie, ciepła woda, zimna woda, ścieki) płaciliśmy tzw. czynsz, który był przeznaczany na opłatę energii elektrycznej na klatkach schodowych i wywóz nieczystości ze
Jak należy rozliczać podatek od towarów i usług z faktur dokumentujących dostawę energii elektrycznej, cieplnej i usług telekomunikacyjnych? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku refakturowania tych usług?
Kiedy jest możliwe odliczanie podatku VAT na podstawie duplikatu faktury za media, czyli za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz innych usług komunalnych (dostawa wody, wywóz śmieci i nieczystości)?