Jak ująć w księgach rachunkowych zakup lokalu, który był wcześniej ulepszony jako obcy środek trwały
Przedsiębiorcy, którzy wykorzystują w prowadzonej działalności gospodarczej nieruchomości, są zobowiązani do opłacania podatku od nieruchomości. Rozliczanie tego podatku sprawia w praktyce wiele problemów. Przedstawiamy zasady opodatkowania podatkiem od nieruchomości, jego ewidencję w księgach rachunkowych oraz odpowiedzi na pytania, jakie w tym zakresie wpłynęły do naszej redakcji.
Czy najem lokalu użytkowego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Kiedy najem lokalu mieszkalnego jest zwolniony od VAT, a kiedy podlega opodatkowaniu tym podatkiem?
Kaucja jest sumą pieniężną złożoną jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiącą odszkodowanie w razie niedopełnienia zobowiązania. Nie stanowi wobec tego należności za wykonaną usługę ani też nie stanowi usługi. Nie jest także zaliczką na poczet wykonanych usług. W związku z tym czynność pobrania kaucji nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie jest wymieniona w art. 2 ustawy
Czy spółdzielnia mieszkaniowa ma prawo wystawiania faktur VAT dla członków spółdzielni posiadających lokale użytkowe?
Spółdzielnia mieszkaniowa z powodu okresowych trudności finansowych zaciągnęła w banku kredyt. Jednocześnie spółdzielnia wynajęła wolne lokale użytkowe na prowadzenie działalności gospodarczej. Czy zobowiązania wobec banku (kredyt i odsetki) spółdzielnia może przenieść na najemców, obciążając ich zwiększonym czynszem, zwolnionym w tej części jako usługa finansowa z podatku VAT?
Posiadam lokal użytkowy wpisany do ewidencji środków trwałych. Ostatnio dokupiłam drugi - sąsiadujący. Zamierzam zlikwidować ścianę, wybudować toaletę i zmienić podłogę w części pierwszego i w całym nowym lokalu. Czy wydatek ten będzie remontem czy ulepszeniem? W nowym lokalu będzie prowadzona działalność usługowa.