W którym okresie rozliczyć korektę podatku naliczonego
W poprzednim numerze „Prawa Przedsiębiorcy” przedstawiliśmy zasady rozliczania podatku naliczonego z tytułu importu usług oraz importu towarów przy zastosowaniu procedury uproszczonej. Poniżej omówione zostaną inne przypadki, w których rozliczenie naliczonego podatku od towarów i usług nie jest dokonywane w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym.
Spotkałem się wielokrotnie z sytuacją, że faktury za media, szczególnie od Telekomunikacji Polskiej SA, wpływały do mojej firmy po upływie terminu płatności, często nawet po kilku miesiącach od daty wystawienia dokumentu. Czy w takiej sytuacji o terminie odliczenia VAT decyduje data wpływu faktury, czy konieczna jest korekta VAT-7 za poprzednie miesiące?
Czy tylko faktura może stanowić podstawę do odliczenia podatku naliczonego? Kiedy można odliczyć podatek naliczony z faktur szczególnych (m.in. faktur za media i faktur VAT-MP)? Jak rozliczyć faktury VAT-MP Korekta?
Obowiązek podatkowy przy sprzedaży doładowań powstaje na zasadach właściwych dla usług telekomunikacyjnych, czyli - w myśl art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b) oraz ust. 7 ustawy o VAT - z momentem wystawienia faktury, nie później niż z chwilą upływu terminu płatności. Przy czym przy sprzedaży na rzecz użytkowników końcowych, dla których nie są wystawiane faktury, decyduje moment zapłaty za doładowanie, który
Jednostka wystawiła trzy faktury w kwietniu za wykonanie usług w poszczególnych miesiącach (od kwietnia do czerwca), np. abonament internetowy za czerwiec jest w treści opisowej faktury, data sprzedaży 30.06.2012 r., a data wystawienia faktury 4 kwietnia 2012 r. Faktura zostanie ujęta w rejestrze sprzedaży usług w czerwcu z datą wystawienia kwietniową. Czy będzie to prawidłowe ujęcie? Czy można wystawiać