Dopłata do opłaty za śmieci nie w lokalnej Karcie Dużej Rodziny
Opłaty za odpady nie są należnościami cywilnoprawnymi – dlatego ulg do zaległości z tego tytułu udziela się zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej. Ale rozstrzyga się w tym zakresie w drodze decyzji administracyjnej.
Znaczna część gmin nie wypełniła obowiązku osiągnięcia wymaganych wskaźników recyklingu odpadów komunalnych za 2020 r. Tak wynika z informacji napływających od wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska. W takich sytuacjach na gminy mogą być nakładane kary. Wiele samorządów nurtuje zatem pytanie: czy można pokryć te kary z opłaty za gospodarowanie odpadami. Z analizy przepisów oraz orzecznictwa
Z pozoru wybranie tego sposobu naliczania opłat nie powinno stanowić dla samorządów kłopotu. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Nie wszyscy mieszkańcy mają bowiem wodę z sieci ogólnej, a jeżeli nawet, to niekoniecznie ponoszą za nią opłaty według wskazań licznika. To zróżnicowanie powoduje, że nie da się ustalić wyłącznie stawki od wody i jednego sposobu obliczania dla wszystkich. Odbiorców usług można
Czy w sytuacji gdy na deklaracji opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest wpisany tylko mąż, a żona mieszkająca razem z nim (brak informacji o rozdzielności majątkowej) występuje z wnioskiem o umorzenie opłaty śmieciowej można takie podanie zaakceptować? Czy musi być podanie tylko i wyłącznie od tej osoby, która jest na deklaracji? I czy na decyzji można wpisać np. Państwo Kowalscy, czy musi
Mamy deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi złożoną przez osobę nieupoważnioną (podmiot wskazany na deklaracji nie jest zobowiązany do złożenia deklaracji). Na podstawie deklaracji zostały naliczone należności. Jaki powinien być tryb postępowania, aby przedmiotową deklarację wycofać z obiegu prawnego?
Czy każdą deklarację na opłatę śmieciową złożoną przez podatnika trzeba przypisać lub odpisać na jego koncie?
Mamy zaległości z tytułu opłaty śmieciowej, które występują głównie w rodzinach z niskimi dochodami lub rodzinach tzw. patologicznych. Czy dopuszczalne jest odpracowanie opłaty śmieciowej np. w postaci świadczenia usługi posprzątania parku lub innej zleconej przez urząd gminy?
Czy możliwe jest dokonanie z urzędu potrącenia wierzytelności gminy z tytułu zaległej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, z wierzytelności podatnika z tytułu zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego?
Jeżeli podatnik w tytule operacji wskazuje, że wpłaca za III ratę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a II ratę ma jeszcze niezapłaconą, to mimo wszystko kwotę należy przypisać do III raty, czyli tak jak wskazuje podatnik? Czy podatnik, podając w tytule operacji, że wpłaca za II ratę, a II ratę już ma zapłaconą czy wtedy powstaje nadpłata i zaliczamy ją na zaległości albo na bieżące zobowiązania
Czy na wzorze zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzającego stan zaległości można zaświadczyć, że osoba, która złożyła wniosek zalega bądź nie zalega w opłacie za odpady komunalne (w związku z tym, że nie jest to podatek)?
Czy w przypadku braku zapłaty opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi upomnienie wysyła się tylko do osoby składającej deklarację, czy musimy/możemy wysłać również do współwłaścicieli?
W opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi postała nadpłata. Zobowiązany złożył wniosek o zarachowanie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań. Mając na uwadze fakt, że opłata jest należnością miesięczną (oraz fakt, że na załatwienie sprawy mamy miesiąc), to czy w takim przypadku należy zarachować nadpłatę zgodnie z dyspozycją podatnika i pozostawić pismo w aktach sprawy? Czy zarachować nadpłatę
Mam problem z wydaniem decyzji podmiotom, które nie uiściły opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi po zmianie stawki. Czy decyzje wydaję wszystkim podmiotom, które nie zapłaciły całej raty, czy tylko tym, którzy zapłacili, ale po starej stawce i mają na koncie kilkuzłotowe zaległości? W dodatku zmiana stawki nastąpiła w połowie raty tzn.: 2 rata była za marzec i kwiecień, a zmiana stawki nastąpiła
Złożona została pierwsza deklaracja na Jana Kowalskiego. Po jakimś czasie Jan Kowalski umiera. Syn przepisuje deklarację na siebie. Czy syn powinien złożyć deklarację zerową, a dopiero później pierwszą na siebie? Czy przepisanie może nastąpić tylko poprzez zmianę?
W dniu 20 marca 2018 r. podatnik złożył zmianę deklaracji dotyczącą zwiększenia liczby osób o jedną (2 lutego 2018 r. urodziło się dziecko). Od jakiego miesiąca należy zrobić zmianę?
Dnia 20 marca 2018 r. podatnik złożył nową deklarację dotyczącą zmniejszenia jednej osoby, która zmarła 2 stycznia 2018 r. Od jakiego miesiąca należy zrobić zmianę?
Dnia 2 lutego 2018 r. podatnik złożył zmianę deklaracji dotyczącej zmniejszenia jednej osoby, która zmarła 27 stycznia 2018 r. Od jakiego miesiąca należy zrobić zmianę?
Właściciel nieruchomości złożył pierwszą deklarację 3 lutego 2018 r. Od jakiego miesiąca naliczyć opłatę, skoro osoba już przez pełny miesiąc (luty) mieszka w tej nieruchomości i zmieściła się w 14 dniach na złożenie deklaracji?