Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Pracownikom samorządowym opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi wciąż sprawia problemy interpretacyjne. Pytań jest wiele, a dotyczą one niekiedy tak podstawowych kwestii, jak wskazanie podmiotu, na którym ciąży obowiązek wnoszenia opłat. Okazuje się również, że szczególnie kłopotliwym zobowiązanym dla wielu organów samorządowych są spółdzielnie mieszkaniowe.
O co pytają na szkoleniach
problem Mamy problem z egzekwowaniem opłaty za gospodarowanie odpadami od spółdzielni mieszkaniowej. Podejrzewamy, że zaniża liczbę osób zamieszkujących w jej budynkach, jednak unika współpracy i powołuje się na informacje uzyskane od właścicieli lokali. Czy możemy wydać decyzję o wysokości opłaty, ustalając liczbę mieszkańców na podstawie zużycia wody?
odpowiedź Ustalenie liczby mieszkańców w lokalu na podstawie statystycznego zużycia wody jest dopuszczalne. Stosownie do art. 6o ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminie (t.j. Dz.U. 2022 r. poz. 2519; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 877; dalej: u.u.c.p.g.) wydanie decyzji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest możliwe m.in. wtedy, gdy deklaracja budzi uzasadnione wątpliwości co do zawartych w niej danych. Przepis formułuje jednocześnie wskazówki dla organu, określając, że przy wydawaniu takiej decyzji należy brać pod uwagę m.in. dostępne dane właściwe dla wybranej przez radę gminy metody, a w przypadku ich braku – uzasadnione szacunki.