Ulgi od zaległości z tytułu opłat śmieciowych
Opłaty za odpady nie są należnościami cywilnoprawnymi – dlatego ulg do zaległości z tego tytułu udziela się zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej. Ale rozstrzyga się w tym zakresie w drodze decyzji administracyjnej.
Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest daniną publiczną i ma charakter obowiązkowy (wyrok WSA w Rzeszowie 8 grudnia 2022 r., sygn. akt I SA/Rz 547/22). Nienależyte wykonywanie usługi odbioru odpadów komunalnych (czy nawet brak takiej usługi) nie zwalnia bowiem właściciela nieruchomości z obowiązku regulowania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Innymi słowy – właściciel każdej zamieszkanej nieruchomości ma obowiązek ponoszenia tej opłaty i nie zwalnia go z tego obowiązku nawet okoliczność związana z samodzielnym zagospodarowaniem odpadów komunalnych (wyrok WSA w Gdańsku z 4 października 2022 r., sygn. akt I SA/Gd 795/22). Uznanie opłaty – zwanej potocznie śmieciową – za daninę publicznoprawną niesie określone konsekwencje. Jedną z nich jest tryb stosowania ulg w spłacie zadłużenia z tytułu tych opłat.
Jakie przepisy stosować
Z uwagi na to, że opłata śmieciowa nie ma charakteru należności cywilnoprawnej, do udzielania ulg nie będą miały zastosowania przepisy prawa cywilnego. Właściwe regulacje wskazuje natomiast sam ustawodawca. Zgodnie z art. 6q ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: u.c.p.g.), (dalej: o.p.) – z tym że uprawnienia organów podatkowych przysługują wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta, a w przypadku przejęcia przez związek międzygminny omawianych zadań – zarządowi związku międzygminnego.