Jak ująć w księgach rachunkowych nienotyfikowane na dzień bilansowy odsetki od kredytu
Opłaty za udzielenie kredytu ponoszone na rzecz banku mają charakter kosztów pośrednich. Tym samym momentem zaliczenia ich do kosztów podatkowych jest data ich poniesienia rozumiana jako moment ujęcia ich w księgach rachunkowych jako koszt. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
W przypadku wniesienia na rzecz banku dopłat do kredytów otrzymanych przez nabywców towarów na spółce nie będzie ciążył obowiązek płatnika. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji, której fragment przedstawiamy. Pismo w pełnym brzmieniu jest dostępne na www.mk.infor.pl.
Nasza spółka udzieliła poręczenia za kredyt zaciągnięty przez przedsiębiorstwo X. Ponieważ przedsiębiorstwo to nie spłaciło kredytu, bank wezwał nas do jego zapłaty. Wcześniej jednak bank nigdy nas nie informował o tym, że przedsiębiorstwo X opóźnia się ze spłatą zaciągniętego kredytu. Czy brak takiego zawiadomienia nie powoduje zwolnienia nas od odpowiedzialności za udzielone poręczenie?
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza nabyć pakiet akcji spółki akcyjnej. W tym celu zaciągnęła kredyt w banku. Czy w takiej sytuacji odsetki od kredytu można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty, czy też koszt odsetek staje się kosztem uzyskania przychodów dopiero w momencie zbycia akcji?
Jakie są zalety i wady leasingu w stosunku do kredytu bankowego? Jak obliczyć całkowity koszt umowy leasingu?
Jakie czynniki należy analizować wybierając między leasingiem a zakupem środków trwałych? Kiedy korzystniejszy jest zakup, a kiedy umowa leasingu?
Prowadzenie każdej firmy wiąże się z ponoszeniem określonych wydatków. Znajomość regulacji podatkowych pozwala zmniejszyć o te koszty osiągnięty z działalności przychód. W niniejszym opracowaniu przedstawimy omówienie typowych wydatków związanych z działalnością prowadzoną przez osobę fizyczną i zasady zaliczania ich do kosztów uzyskania przychodów.