Przyznawanie wójtowi nagród okolicznościowych przez zastępcę wójta
Prowadzę sprawy pracownicze w muzeum. Od 1983 r. w ramach posiadanych środków tworzony był fundusz nagród w wysokości do 3% wynagrodzeń osobowych. W ramach tego funduszu była wypłacana nagroda z okazji Dnia Muzealnika. Czy powinnam ją uwzględniać wypełniając druk ZUS Rp-7?
Z okazji jubileuszu firmy zamierzamy wypłacić pracownikom wysokie nagrody pieniężne. Czy takie nagrody można wyłączyć z oskładkowania np. jako dodatkowe świadczenia niemające charakteru deputatu przyznawane na podstawie przepisów szczególnych?
Członek rady nadzorczej naszej spółki otrzymał jednorazową nagrodę. Zgodnie ze statutem spółki członkowi rady nadzorczej może być przyznana nagroda pieniężna. Zwykle nie dostaje z tytułu pełnienia swojej funkcji żadnych świadczeń. Kiedy powstaje i kiedy wygasa tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego takiej osoby i jakie daty należy podać wypełniając zgłoszenie i wyrejestrowanie? Jest to osoba przebywająca
Prawo do nagradzania jest wyłącznym prawem pracodawcy i może on przyznawać nagrody na podstawie swobodnego uznania i oceny pracy danej osoby. W przypadku nagród jubileuszowych i dodatków prawo do ich otrzymywania wynika z przepisów płacowych. Pismo pracodawcy w kwestii przyznania takiego składnika płacy jest tylko potwierdzeniem uprawnienia danego pracownika.
Wynagrodzenie za pracę to obowiązkowe świadczenie majątkowe od pracodawcy na rzecz pracownika w zamian za świadczenie przez niego pracy określonej w umowie o pracę. Określenie wynagrodzenia stanowi w świetle art. 22 § 1 Kodeksu pracy konieczny składnik stosunku pracy.
Pracodawcy mogą motywować swoich pracowników na różne sposoby. Jednym z nich jest nagradzanie. Nagrody dla pracowników mogą mieć formę rzeczową lub pieniężną.