Przewodnik po zmianach w VAT i akcyzie 2023
Transakcje towarowe między podatnikami UE to odpowiednio WDT i WNT. Gdy towar przekracza granicę UE, dochodzi do importu lub eksportu towarów. W przypadku usług ustawodawca nie wprowadza już takich rozróżnień ze względu na kraj pochodzenia kontrahenta. Nabywając usługę od zagranicznego podatnika możemy być zobowiązani do rozliczenia importu usług.
Wielka Brytania 1 lutego 2020 r. opuściła UE. W tym dniu rozpoczął się okres przejściowy obowiązujący do końca 2020 r., w którym Wielka Brytania nadal uczestniczy we wspólnym rynku i unii celnej. Oznacza to, że w okresie przejściowym zasady handlu, w tym regulacje celne, między Polską a Wielką Brytanią nie zmienią się. Nadal w przypadku transakcji towarowych z WB należy rozliczać WNT albo WDT.
Udzielenie dodatkowego rabatu potransakcyjnego przy czynnościach realizowanych pomiędzy kontrahentami krajowymi jest dokumentowane fakturą korygującą. Obowiązek sporządzenia korekty oraz termin jej rozliczenia przez sprzedawcę i nabywcę wynikają wprost z przepisów ustawy o VAT. Nie ma natomiast analogicznych regulacji dotyczących transakcji przeprowadzanych z kontrahentami zagranicznymi. Pewne problemy
Po 29 marca 2019 r. ma nastąpić brexit, czyli wyjście Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (WB) z Unii Europejskiej. Mimo że 14 listopada 2018 r. zostały zakończone prace nad tekstem umowy o wyjściu WB z Unii Europejskiej, nadal jednak nie została ona przyjęta przez Parlament WB. Umowa przewiduje okres przejściowy obejmujący m.in. zasadę „stand still” (utrzymanie stanu obecnego
Od 1 kwietnia 2013 r. zaczyna obowiązywać część zmian w ustawie o VAT wprowadzonych ustawą z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r., poz. 35; dalej: ustawa zmieniająca). W założeniach ustawodawcy większość zmian ma służyć uproszczeniu zasad rozliczania podatku. Jednak na pewno nie wszystkie wprowadzone zmiany są oczekiwane przez
Transakcje zagraniczne sprawiają podatnikom kłopoty związane z ich prawidłowym rozliczeniem. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że na podatkowe rozliczenie zagranicznej sprzedaży lub zakupu składa się z reguły kilka etapów. Pomyłka w jednym z nich może skutkować błędami w dalszym rozliczeniu. Dlatego, aby zapobiec takim pomyłkom, warto przeanalizować poszczególne etapy związane z rozliczeniem zagranicznych
Zwrot towarów i zaliczek to jedna z przyczyn korekty sprzedaży, której sposób udokumentowania i moment rozliczenia zależą od specyfiki sprzedaży. Zasady tej korekty zależą m.in. od tego, czy zwrot dotyczy sprzedaży dokonanej na rzecz osób prywatnych czy przedsiębiorców, a także od tego, czy nastąpił on w ramach sprzedaży krajowej czy sprzedaży zagranicznej.
Termin rozliczenia faktury korygującej przez sprzedawcę jest uzależniony od tego, kiedy uzyska potwierdzenie jej odbioru przez nabywcę. Jest to zasada, od której istnieją liczne wyjątki. Gdy potwierdzenie nie jest konieczne, termin rozliczenia jest uzależniony od tego, kiedy powstała przyczyna wystawienia takiej faktury.
Ustawa o VAT nie zawiera żadnych szczególnych uregulowań określających moment, w którym należy korygować zagraniczne transakcje dokonane w ramach eksportu towarów, WDT lub WNT. Wobec tego trzeba zastosować ogólne zasady korekt. Mimo że przepisy w tym zakresie nie uległy zmianie, organy podatkowe zmieniły w ostatnim czasie stanowisko na temat rozliczania korekt.
Polski podatnik dokonał dostawy towarów dla niemieckiego podatnika. Dostawę tę opodatkował stawką krajową, gdyż nie był zarejestrowany jako podatnik VAT UE. Czy jeżeli zarejestruje się jako podatnik VAT UE, uzyska prawo do zastosowania stawki 0%? Towar został wywieziony do Niemiec, a niemiecki podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.
Spółka z o.o. świadczy usługi wynajmu rusztowań. Rusztowania wynajmowane są czasem za granicę, w tym do innych państw członkowskich. Najczęściej okres wynajmu nie przekracza roku, ale czasem wynajem się przedłuża i trwa dłużej niż dwa lata. Czy w związku z tym spółka powinna rozpoznawać wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów?
Podatnik zajmuje się handlem biżuterią. Często biżuterię wysyła do rzeczoznawców z innych państw członkowskich w celu dokonania jej wyceny. Czy takie przemieszczenia powinien traktować jako wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów?
W ramach dostawy towarów dla norweskiego kontrahenta podatnik wywiózł towar do Hamburga. Tu towar został objęty procedurą wywozu i załadowany na statek płynący do Norwegii. Czy taką dostawę podatnik może opodatkować stawką 0% jako eksport towarów?
Spółka świadczy usługi turystyki opodatkowane według procedury marży. Zdarza się, że usługami nabywanymi dla bezpośredniej korzyści turysty są usługi, których nabycie stanowi dla spółki import usług. Czy obliczając marżę, spółka może uwzględnić (zmniejszając marżę) podatek należny z tytułu importu takich usług?
Zamierzamy sprzedać towar ukraińskiej firmie, która wywiezie go na Ukrainę. Dotychczas nie eksportowaliśmy towarów. Jaki dokument musimy posiadać, aby zastosować stawkę 0% do eksportu towarów?
Podatnik udokumentował wewnątrzwspólnotową dostawę towarów fakturą z numerami NIP dostawcy i nabywcy bez przedrostków krajowych. Czy mimo to może ją opodatkować stawką 0%? Czy wobec podatnika mogą zostać wyciągnięte sankcje za brak numerów VAT UE na fakturze?
Podatnik wybudował budynek magazynowy. Odliczał podatek naliczony przy zakupie towarów i usług związanych z jego budową. Czy darowując ten budynek, będzie musiał zapłacić VAT? Czy ma znaczenie, kiedy darowizna zostanie dokonana - przed czy po 1 kwietnia 2013 r.
Obecnie opodatkowaniu VAT w Polsce podlega - jako import towarów - tylko przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Czy w związku ze zmianą definicji importu towarów od 1 kwietnia 2013 r. opodatkowaniu podlegać będzie u polskich podatników również przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium innych państw członkowskich?
Podatnik kupił samochód osobowy, którego dostawa była zwolniona od podatku na podstawie § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia wykonawczego. W trakcie używania samochodu do celów prowadzonej działalności opodatkowanej podatnik go serwisował. Podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawianych przez serwis. Czy w związku z tym, przekazując samochód na cele osobiste, po
7 grudnia br. zostały zakończone prace nad ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona rewolucyjne zmiany w rozliczeniu VAT. Zmiany z tej ustawy będą wprowadzane w dwóch etapach: od 1 kwietnia 2013 r. i od 1 stycznia 2014 r. Sejm przyjął poprawki Senatu i przesunął termin wejścia w życie zmian. Zasady ustalania obowiązku podatkowego, podstawy opodatkowania