Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-02-12

Obrót zagraniczny – rozliczenie podatkowe i ujęcie w księgach rachunkowych

Transakcje zagraniczne sprawiają podatnikom kłopoty związane z ich prawidłowym rozliczeniem. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że na podatkowe rozliczenie zagranicznej sprzedaży lub zakupu składa się z reguły kilka etapów. Pomyłka w jednym z nich może skutkować błędami w dalszym rozliczeniu. Dlatego, aby zapobiec takim pomyłkom, warto przeanalizować poszczególne etapy związane z rozliczeniem zagranicznych transakcji.

I. Zagraniczna sprzedaż towarów i usług

Zagraniczna sprzedaż towarów i usług wymaga przede wszystkim prawidłowej wyceny oraz uwzględnienia przychodów z tego tytułu we właściwym okresie rozliczeniowym.

1. Transakcja WDT - rozliczenie podatkowe i bilansowe

Uznanie sprzedaży towarów za WDT jest korzystne, ponieważ po stronie krajowego dostawcy nie występuje obowiązek zapłaty podatku należnego (stawka VAT wynosi 0%), przy jednoczesnym prawie do odliczenia VAT związanego z WDT. Jeżeli jednak dostawca w określonym terminie nie uzyska dokumentów potwierdzających charakter unijnej transakcji, sprzedaż należy wykazać jako dostawę krajową.

1.1. WDT - rozliczenie VAT

Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium Polski na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej w wykonaniu czynności opodatkowanych (art. 13 ust. 1 ustawy o VAT).

Aby transakcję uznać za WDT, muszą zostać spełnione warunki związane ze statusem podatkowym dostawcy i nabywcy tych towarów. Obie strony transakcji, co do zasady, powinny być podatnikami VAT UE zidentyfikowanymi na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Zgodnie z art. 13 ust. 2 i ust. 6 ustawy o VAT dla uznania dostawy za WDT konieczne jest bowiem, aby dostawca towarów był podatnikiem, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT, tj. z uwagi na wielkość osiągniętego obrotu. Z kolei nabywcą towarów jest w tej transakcji m.in. podatnik podatku od wartości dodanej zidentyfikowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00