Kiedy można odliczyć VAT na podstawie duplikatu faktury uregulowanego po otrzymaniu
Organy podatkowe potwierdzają praktykę polegającą na anulowaniu wystawionych faktur, które nie zostały wprowadzone do obrotu. Warunkiem anulowania faktury jest fakt, że faktura dokumentuje czynność niedokonaną, a u sprzedawcy znajduje się zarówno oryginał, jak i kopia faktury. Oto fragment stanowiska Dyrektora IS w Poznaniu w tej sprawie.
Likwidacja od 1 stycznia 2000 r. rachunków uproszczonych do dokumentowania transakcji przez podatników VAT w pewien sposób ujednoliciła system dokumentowania sprzedaży. Jednocześnie zarówno w orzecznictwie, jak i doktrynie zarysowała się wyraźna tendencja do ograniczania nadmiernego formalizmu i kwestionowania prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku prostych błędów formalnych w fakturach
Czy tylko faktura może stanowić podstawę do odliczenia podatku naliczonego? Kiedy można odliczyć podatek naliczony z faktur szczególnych (m.in. faktur za media i faktur VAT-MP)? Jak rozliczyć faktury VAT-MP Korekta?
Do księgowości organizacji wpłynęła faktura od sprzedawcy materiałów biurowych, a kilka dni później duplikat tej faktury. Pracownik księgowości przez pomyłkę oba te dokumenty ujął na koncie rozrachunkowym kontrahenta jako zobowiązania jednostki, a następnie oba zapłacił. W ten sposób konto kontrahenta zostało "wyzerowane" i nie ma żadnego śladu, że jednostka poniosła nadplanowe wydatki. Jak prawidłowo
Mam duplikat faktury zagranicznej za zakup części (silnika) do samochodu (WNT). FV jest z 8 maja 2011 r., a duplikat wystawiono 30 sierpnia 2011 r. Który kurs zastosować - z faktury pierwotnej czy z duplikatu? Pierwotna faktura nie dotarła. Będziemy rozliczać WNT dopiero z duplikatu.