comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-29
Dokumentowanie sprzedaży na potrzeby VAT
Likwidacja od 1 stycznia 2000 r. rachunków uproszczonych do dokumentowania transakcji przez podatników VAT w pewien sposób ujednoliciła system dokumentowania sprzedaży. Jednocześnie zarówno w orzecznictwie, jak i doktrynie zarysowała się wyraźna tendencja do ograniczania nadmiernego formalizmu i kwestionowania prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku prostych błędów formalnych w fakturach. Pomimo jednak takich zmian właściwe dokumentowanie nadal ma kluczowe znaczenie w VAT.
Podstawowymi dokumentami, które się wystawia zgodnie z obowiązującymi przepisami o VAT, są:
1. FAKTURY VAT - dokumentujące sprzedaż towarów i świadczenie usług.
2. FAKTURY VAT - MP - dokumentujące sprzedaż towarów i świadczenie usług przez małych podatników rozliczających się metodą kasową.
3. FAKTURY VAT RR - wystawiane przez nabywców produktów rolnych od rolników ryczałtowych.
4. FAKTURY VAT KOMIS - wystawiane dla nabywcy towaru w związku z wykonaniem umowy komisu przez komisanta.
5. FAKTURY KORYGUJĄCE - wystawiane przez sprzedawców w przypadku udzielenia po sprzedaży rabatów, bonifikat itd., stwierdzenia pomyłek w cenie, stawce, kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, podwyższenia po sprzedaży ceny towaru czy usługi.
6. DUPLIKATY FAKTUR.
7. FAKTURY - NOTY KORYGUJĄCE - wystawiane przez nabywców w przypadku stwierdzenia błędów dotyczących sprzedawcy, nabywcy, oznaczenia towaru lub usługi.
8. PARAGONY - wystawiane przez podatników zobowiązanych do ewidencjonowania obrotu na rzecz ludności z użyciem kas rejestrujących.
ELEMENTY FORMALNE FAKTUR
Zarejestrowani podatnicy, posiadający numer identyfikacji podatkowej lub posługujący się numerem tymczasowym, wystawiają faktury oznaczone wyrazami: FAKTURA VAT. Nie dotyczy to podatników:
- zwolnionych podmiotowo od podatku od towarów i usług ze względu na wielkość obrotów w roku podatkowym nieprzekraczającą kwoty 40 900 zł,
- opłacających podatek dochodowy w formie karty podatkowej w zakresie działalności objętej tą formą opodatkowania,
Pozostało 96% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także