Jak rozliczyć wydatki na ogrodzenie budynku magazynowego
Pytanie dotyczy samochodu osobowego o wartości powyżej 150 000 zł będącego środkiem trwałym. Czy koszty zabezpieczenia lakieru samochodu powiększają wartość początkową samochodu? Czy można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Środki trwałe to podstawowe składniki majątku jednostek gospodarczych. Często stanowią kluczowy zasób w prowadzonej przez nie działalności gospodarczej. Oznacza to, że im większe jest znaczenie majątku trwałego w aktywach przedsiębiorstwa, tym ważniejsze staje się prawidłowe ujmowanie tego majątku i zmian w nim zachodzących z punktu widzenia zarówno prawa bilansowego, tj. zasad rachunkowości, jak i
Spółka z o.o. zakupiła nieruchomość (grunt i budynek) i modernizuje budynek w celu prowadzenia tam ośrodka wypoczynkowego. Aktualnie nie jest w tym budynku prowadzona żadna działalność, z wyjątkiem prac modernizacyjnych. Czy koszty wynagrodzeń pracownika dozorującego, usługi biura rachunkowego, telefony, podatek od nieruchomości, energia powinny obciążać koszty inwestycji czy działalności bieżącej?
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyklucza z kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oddanych do nieodpłatnego używania. Wyjątkiem są nieruchomości. Reguła ta budzi jednak w praktyce wiele wątpliwości. Poniżej przedstawiamy Państwu dwa stanowiska dotyczące następującego stanu faktycznego: firma wykorzystuje nieruchomość na potrzeby działalności i dokonuje
Spółka z o.o. jest w trakcie budowy nowej hali magazynowej. Projekt inwestycji wymaga przebudowy linii energetycznej. Zostanie ona przeprowadzona przez zakład energetyczny, ale koszty przebudowy musi pokryć inwestor. Jak potraktować koszt przebudowy linii energetycznej - czy będzie to inwestycja w obcym środku trwałym?
Coraz szersze otwieranie się polskiej gospodarki na współpracę zagraniczną oraz nawiązywanie kontaktów przez polskich przedsiębiorców z zagranicznymi kontrahentami sprawia, że podatnicy stają przed koniecznością rozliczania transakcji zrealizowanych w walutach obcych. W wyniku realizacji transakcji tego typu, tj. transakcji wycenianych i przeprowadzonych w walutach innych niż polska, powstają tzw.
Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie zawiera definicji wkładu niepieniężnego ani nawet nie precyzuje kryteriów, które mogłyby stanowić podstawę do stosowania takiej definicji. Semantyczna wykładnia pojęcia „niepieniężny” skłania do szerokiego ujęcia obejmującego wszelkie dobra, które nie są pieniądzem.
Jak ewidencjonować kapitały własne w księgach rachunkowych? Jak ująć kapitały własne w bilansie? Jak sporządzić zestawienie zmian w kapitale własnym?
Prawidłowe naliczanie amortyzacji jest jednym z podstawowych warunków właściwego ustalenia wyniku finansowego oraz podstawy opodatkowania. Wynika to z faktu, że obecnie przedsiębiorstwa powszechnie wykorzystują środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne o znacznej wartości. Amortyzacja jest więc często najwyższym składnikiem kosztów i nawet stosunkowo niewielkie błędy w jej naliczaniu mogą
Jakie są możliwe przekształcenia spółek kapitałowych? Kiedy i jak ustalić dochód w przekształcanych podmiotach? Zasady opodatkowania wspólników.
Prowadzimy prywatną uczelnię, która dzierżawi budynek od szkoły ponadpodstawowej. Jego właścicielką jest osoba fizyczna, która jest jednocześnie założycielką naszej uczelni. Budynek szkoły właścicielka nabyła aktem notarialnym w 1999 r. na cele oświatowe. W chwili obecnej budynek szkoły jest obciążony kredytem. Jakie będą podatkowe konsekwencje nabycia przez uczelnię budynku szkoły?
Przyspieszona amortyzacja - jak zwiększyć koszty? Czy opłata produktowa jest kosztem? Kto może wpłacać zaliczki w sposób uproszczony?