Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-04-01

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Prawidłowe naliczanie amortyzacji jest jednym z podstawowych warunków właściwego ustalenia wyniku finansowego oraz podstawy opodatkowania. Wynika to z faktu, że obecnie przedsiębiorstwa powszechnie wykorzystują środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne o znacznej wartości. Amortyzacja jest więc często najwyższym składnikiem kosztów i nawet stosunkowo niewielkie błędy w jej naliczaniu mogą mieć duży wpływ na wynik.

Rafał Koślacz
Stan prawny na 27 marca 2003 r.
Obecnie nie można już mówić o jednej amortyzacji - konieczne jest oddzielenie odpisów umorzeniowych dokonywanych dla potrzeb ustawy o rachunkowości od amortyzacji podatkowej. Wynika to z odrębnych celów prawa bilansowego i podatkowego.
Celem rachunkowości jest rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej jednostki oraz jej wyniku finansowego. Temu celowi służą odpisy amortyzacyjne dokonywane według zasad określonych w ustawie o rachunkowości i Międzynarodowych Standardach Rachunkowości, które powinny odzwierciedlać zużycie danego składnika majątku oraz przedstawiać jego ekonomiczną wartość.
Cele amortyzacji podatkowej nie są tak jednoznaczne. Zasadniczy cel jest podobny, czyli ustalenie zasad, na jakich dany środek trwały czy też wartość niematerialna i prawna może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Jednak ustawodawca tylko częściowo uzależnia ten okres od przewidywanego czasu eksploatacji. Przede wszystkim wynika to z faktu, że przepisy podatkowe muszą być bardziej precyzyjne, bo podstawowym celem prawa podatkowego jest zapewnienie odpowiednich wpływów do budżetu. Poza tym przepisy dotyczące amortyzacji są często elementem polityki podatkowej państwa, czyli spełniają funkcję ulg inwestycyjnych mających na celu pobudzenie rozwoju przedsiębiorstw poprzez zachęcenie ich do inwestycji, np. wprowadzona ostatnio możliwość bardzo szybkiego amortyzowania fabrycznie nowych środków trwałych. Także w przedsiębiorstwie ustalanie zasad amortyzacji jest elementem planowania podatkowego tej jednostki. Poprzez odpowiednie dobranie metod i stawek amortyzacyjnych jednostki mogą bowiem w pewnym zakresie „manipulować” swoją podstawą opodatkowania (i to w sposób zgodny z prawem).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00