Dni wolne na opiekę nad dzieckiem nauczyciela zatrudnionego w kilku szkołach
Nauczyciel pracuje w kilku szkołach. Czy w każdej należą mu się 2 dni wolnego na opiekę nad dzieckiem? Jeśli tak, to czy mogą być różne dni w różnych placówkach?
Nauczyciel pracuje w kilku szkołach. Czy w każdej należą mu się 2 dni wolnego na opiekę nad dzieckiem? Jeśli tak, to czy mogą być różne dni w różnych placówkach?
Czy pracownik może złożyć oświadczenie, że skorzysta z jednego dnia opieki na dziecko, a drugi dzień zostanie wykorzystany przez drugiego rodzica? Czy zgodnie z art. 188 Kodeksu pracy dni opieki można podzielić po jednym dniu na obojga rodziców?
2 dni opieki nad dzieckiem zdrowym lub 16 godzin to uprawnienie rodzicielskie przewidziane w art. 188 Kodeksu pracy. Wymiar ten przysługuje raz na rok kalendarzowy jednemu z rodziców. Czy można skorzystać z dwóch dni na opiekę bezpośrednio po urlopie macierzyńskim? Kiedy zgłosić chęć skorzystania z tzw. opieki pracodawcy?
Świadectwo pracy jest wystawiane w przypadku zakończenia stosunku pracy. Przy jego wypełnianiu często powstają błędy. Może to skutkować koniecznością sprostowania świadectwa pracy, a nawet wypłacenia odszkodowania pracownikowi, jeżeli wydanie niewłaściwego świadectwa wyrządziło mu szkodę. W takim przypadku odszkodowanie przysługuje maksymalnie w wysokości 6-tygodniowego wynagrodzenia pracownika.
Najprawdopodobniej w kwietniu 2018 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące tzw. Konstytucji biznesu. Wśród nich znalazły się m.in. korzystne zmiany w zakresie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez osoby rozpoczynające działalność gospodarczą. Ponadto zmienione zostały zasady przeprowadzania kontroli przedsiębiorców. Pakiet ustaw wchodzący w skład „Konstytucji Biznesu” czeka na podpis
Od 1 kwietnia 2016 r. rodzicom lub opiekunom prawnym będzie wypłacane świadczenie w wysokości 500 zł na każde dziecko do momentu osiągnięcia przez nie 18. roku życia. W przypadku pierwszego dziecka warunkiem wypłaty świadczenia będzie kryterium dochodowe rodziny. Natomiast na drugie i każde kolejne dziecko świadczenie będzie wypłacane każdej rodzinie, bez względu na wysokość dochodu. Celem takiego
Po styczniowych zmianach w przepisach Kodeksu pracy poszerzył się krąg osób uprawnionych do dzielenia się urlopem macierzyńskim z pracownicą. Takie prawo zyskał ojciec dziecka będący pracownikiem, w przypadku gdy matka dziecka jest ubezpieczona z innego tytułu niż stosunek pracy. Uprawnienie to przysługuje także innym członkom najbliższej rodziny, np. dziadkom czy rodzeństwu rodziców dziecka.
Od 2 stycznia 2016 r. zamiast dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego pojawi się jeden urlop rodzicielski łączący oba te urlopy. Ponadto część urlopu rodzicielskiego rodzice będą mogli wykorzystać aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6. rok życia. Dopuszczalne stanie się również podzielenie urlopu ojcowskiego na 2 części i wykorzystanie go aż do ukończenia
Funkcjonariusze za czas niezdolności do pracy mają prawo do wynagrodzenia w wysokości 80%, a nie jak dotychczas 100% uposażenia. Okres przebywania na zwolnieniu lekarskim może być również zweryfikowany przez bezpośredniego przełożonego albo osobę przez niego uposażoną pod kątem prawidłowości wykorzystywania zwolnienia od pracy.
Na przełomie roku pracodawcy mają więcej obowiązków w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Ustalenie wymiarów czasu pracy na 2013 r., zmiana umów o pracę w związku ze zmianą minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2013 r., złożenie w ZUS informacji ZUS IWA - to tylko część zadań, jakie będą mieli pracodawcy w najbliższym czasie.
Pracownik dostarczył nam zaświadczenie lekarskie na okres od 16 do 20 lipca br. z tytułu opieki nad zdrowym 1,5-letnim synem. Żona pracownika, stale opiekująca się dzieckiem, jest rolniczką od wielu lat ubezpieczoną w KRUS. W okresie od 16 do 20 lipca 2012 r. żona pracownika przebywała w szpitalu z powodu niezbędnych badań lekarskich. Czy w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy