Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-03-02

Jak należy udzielać urlopu macierzyńskiego po zmianach przepisów

Po styczniowych zmianach w przepisach Kodeksu pracy poszerzył się krąg osób uprawnionych do dzielenia się urlopem macierzyńskim z pracownicą. Takie prawo zyskał ojciec dziecka będący pracownikiem, w przypadku gdy matka dziecka jest ubezpieczona z innego tytułu niż stosunek pracy. Uprawnienie to przysługuje także innym członkom najbliższej rodziny, np. dziadkom czy rodzeństwu rodziców dziecka.

Od 2 stycznia 2016 r., a więc od dnia wejścia w życie nowelizacji przepisów Kodeksu pracy, została wprowadzona wymienialność uprawnień urlopowych między rodzicami dziecka, niezależnie od tego, czy są oni objęci ubezpieczeniami społecznymi w razie choroby i macierzyństwa z tytułu posiadania statusu pracownika, czy też jedno z nich jest objęte takimi ubezpieczeniami z tytułu prowadzenia innej działalności zarobkowej. W ściśle określonych przypadkach jest zatem możliwe korzystanie np. z części urlopu macierzyńskiego przez pracownika-ojca wychowującego dziecko, jeżeli ubezpieczona-matka dziecka zrezygnuje z pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego. Tak samo dopuszczalne jest korzystanie przez pracownika-członka najbliższej rodziny z części urlopu macierzyńskiego przejętego od matki dziecka.

Przed nowelizacją prawo pracownika-ojca dziecka do płatnych urlopów związanych z urodzeniem dziecka zależało od rodzaju aktywności zawodowej prowadzonej przez matkę dziecka. Możliwość dzielenia się urlopem związanym z urodzeniem dziecka istniała tylko między rodzicami pozostającymi w stosunku pracy. Wyjątkowo tylko możliwe było skorzystanie z części urlopu macierzyńskiego przez pracownika-ojca dziecka, gdy matka dziecka nie była pracownicą w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy.

W wyniku zmian przepisów likwidacji uległ dodatkowy urlop macierzyński. Został on włączony do urlopu rodzicielskiego.

Przejmowanie części urlopu macierzyńskiego po 14 tygodniach

Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00