Artykuł
RODZIC NA RYNKU PRACY
Ewa Łukasik
WSTĘP
Pracodawca, któremu zależy na zbudowaniu stabilnego, zaangażowanego w pracę zespołu, powinien pamiętać, że zrozumienie oraz pomoc w realizacji najważniejszych potrzeb pracownika jest najlepszym sposobem na zmotywowanie go do efektywnej pracy, a także zatrzymanie w firmie.
W ostatnich latach pracodawcy coraz częściej dostrzegają zalety takiego działania i starają się ułatwić rodzicom, a zwłaszcza kobietom godzenie rodzicielstwa z pracą zawodową.
Jest to korzystne przede wszystkim dla wizerunku firmy, jej pozycji na rynku, ponadto buduje lojalność pracowników wobec pracodawcy. Pracodawca nie musi ponosić kosztów związanych z wdrażaniem i szkoleniem nowych osób, co jest szczególnie ważne w przypadku zatrudniania specjalistów.
Do najczęściej stosowanych form ułatwiania przez pracodawców łączenia życia zawodowego młodych rodziców z obowiązkami rodzicielskimi należą:
w zapewnienie opieki medycznej kobietom w ciąży,
w umożliwienie pracy w domu,
w elastyczny czas pracy lub okresowe obniżenie wymiaru czasu pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia,
w dodatkowe świadczenia rodzicielskie, np. dodatkowy płatny urlop macierzyński lub wypoczynkowy,
w żłobki i przedszkola w miejscu pracy.
Oczywiście wszystkie wymienione wyżej działania zależą wyłącznie od dobrej woli oraz możliwości pracodawcy. Każdy pracodawca, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników oraz formę działania, ma natomiast obowiązek zapewnienia pracownikom realizacji uprawnień związanych z rodzicielstwem gwarantowanych przez Kodeks pracy.
Ustawodawca obejmuje rodzicielstwo szczególną ochroną, począwszy od okresu ciąży pracownicy - gwarantując stabilność zatrudnienia oraz odpowiednie warunki pracy, przez okres urlopu macierzyńskiego i wychowawczego. Wprowadza również wiele przepisów mających na celu ułatwienie łączenia życia zawodowego i obowiązków rodzicielskich, m.in. przerwy na karmienie dziecka piersią i ograniczenia dotyczące czasu pracy młodych rodziców.
Niniejsza publikacja w szczegółowy sposób omawia gwarantowane przez przepisy prawa pracy uprawnienia pracownicze związane z rodzicielstwem.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right