Ostatnie chwile na zgłoszenie przez firmy żądania sprzedaży nieruchomości
Użytkownicy wieczyści gruntów mają prawo ubiegać się o przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności. Jak ustalić wartość początkową gruntu nabytego na skutek przekształcenia w sytuacji, gdy opłata za przekształcenie jest uiszczana w ratach? Czy nieumorzona dotychczas wartość prawa wieczystego użytkowania ma wpływ na wartość początkową, mimo że odpisy amortyzacyjne nie stanowią kosztu
W wielu przypadkach prawo użytkowania gruntu firmy uzyskują nieodpłatnie, a potem dokonują rocznych opłat. Niekiedy jednak pierwsza opłata za wieczyste użytkowanie gruntu jest bardzo wysoka. Według jakiej wartości początkowej ująć te składniki w księgach rachunkowych? Jak amortyzować (umarzać) to prawo? Jakie skutki podatkowe spowoduje wprowadzenie tego prawa do ksiąg rachunkowych?
Grunty stanowiące własność Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym. Użytkownik takiego gruntu może z niego korzystać, z wyłączeniem innych osób, oraz rozporządzać tym prawem. Użytkowanie wieczyste jest więc prawem rzeczowym zbywalnym.
Przedsiębiorcy w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej dość często wykorzystują grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego (lub Skarbu Państwa). Grunty te mogą być bowiem oddawane w użytkowanie wieczyste, w wyniku czego oddający w użytkowanie nadal pozostaje właścicielem gruntu, natomiast użytkownik nabywa prawa zbliżone do praw właściciela.
Nasza jednostka nie jest płatnikiem VAT. W kwietniu 2006 r. prezydent miasta w wydanej decyzji stwierdził nabycie (z mocy prawa) przez naszą jednostkę prawa użytkowania wieczystego gruntu stanowiącego własność gminy i oddanie go w użytkowanie wieczyste (na 99 lat) oraz nieodpłatne nabycie prawa własności budynku na tym gruncie. Ustalono również cenę gruntu stanowiącego własność gminy w wysokości 36
Proszę o ewidencję księgową zakupu prawa wieczystego użytkowania gruntu (posiadamy fakturę VAT) oraz rocznych opłat z tego tytułu.
Prowadzimy działalność jako spółka z o.o. Posiadamy grunty w użytkowaniu wieczystym wprowadzone do ewidencji środków trwałych na 1 stycznia 2002 r. i na dochody przyszłych okresów. W marcu 2003 r. sprzedaliśmy prawo wieczystego użytkowania gruntu. Sprzedaż gruntów została zaksięgowana następująco: