Uproszczona ewidencja organizacji pozarządowych oraz stowarzyszeń JST
Wynik finansowy jednostek nieprowadzących działalności gospodarczej ustala się w charakterystyczny sposób, przewidziany przepisami rozporządzenia Ministra Finansów. Jednostki te - niebędące spółkami handlowymi - stosują tu tylko niektóre przepisy ustawy o rachunkowości.
Operacje kasowe to najbardziej rozpowszechnione zdarzenia gospodarcze w organizacjach pozarządowych, podlegające ewidencji księgowej. Do ewidencji operacji kasowych przeznaczone jest konto 100 "Kasa". Po stronie Wn ewidencjonuje się wszelkie wpływy gotówkowe - w tym również ujawnione nadwyżki kasowe. Po stronie Ma księguje się rozchody gotówki - w tym ujawnione niedobory kasowe.
Przez pozostałe przychody i koszty operacyjne rozumie się przychody i koszty związane pośrednio z działalnością operacyjną stowarzyszenia. Do ewidencji pozostałych kosztów operacyjnych i pozostałych przychodów operacyjnych służą konta: konto 760 "Pozostałe przychody operacyjne" i konto 761 "Pozostałe koszty operacyjne".
Jeśli organizacja zaciąga pożyczkę u osoby fizycznej, w dniu jej otrzymania powinna zaewidencjonować ją na koncie 24 "Pozostałe rozrachunki" - tworząc do tego konta odpowiednie konta analityczne, obejmujące co najmniej podział na pożyczki udzielone i otrzymane.
Organizacje pozarządowe zarówno otrzymują darowizny, jak i przekazują środki pieniężne czy określone rzeczy innym podmiotom. Każda tego typu operacja musi zostać odpowiednio ujęta i zaewidencjonowana w księgach rachunkowych organizacji.
W każdej organizacji na co dzień obraca się gotówką. Operacje te trzeba ewidencjonować w kasie i w księgach. Warto wiedzieć, jak robić to poprawnie.
W większości przypadków dochody organizacji non profit są zwolnione z podatku dochodowego, ponieważ organizacje przeznaczają je i wydatkują na cele działalności statutowej, wolnej od podatku. Wątpliwości budzi jednak kwestia, czy organizacja non profit, inwestując w papiery wartościowe, uzyska dochód zwolniony, czy musi od tego dochodu zapłacić podatek, a także, jak dochód ten ująć w księgach rachunkowych