Porada
Ewidencja darowizn - w księgach obdarowanego i darczyńcy
Organizacje pozarządowe zarówno otrzymują darowizny, jak i przekazują środki pieniężne czy określone rzeczy innym podmiotom. Każda tego typu operacja musi zostać odpowiednio ujęta i zaewidencjonowana w księgach rachunkowych organizacji.
Omawiamy zasady zarówno dla organizacji, które prowadzą działalność gospodarczą, jak i dla tych, które zajmują się tylko działalnością statutową.
Organizacje prowadzące działalność gospodarczą
Koszty i przychody związane z przekazaniem lub otrzymaniem nieodpłatnie, także w drodze darowizny, aktywów - w tym środków pieniężnych (na inne cele niż dopłaty do cen sprzedaży, nabycie lub wytworzenie środków trwałych, środków trwałych w budowie albo wartości niematerialnych i prawnych) - zalicza się do kosztów lub przychodów pośrednio związanych z działalnością operacyjną jednostki. Tym samym w ewidencji księgowej darowizny tego typu ujmowane są odpowiednio w ciężar pozostałych kosztów lub na dobro pozostałych przychodów operacyjnych.
Sposób ujęcia środków pieniężnych otrzymanych na sfinansowanie nabycia lub wytworzenia środków trwałych, w tym także środków trwałych w budowie oraz prac rozwojowych, reguluje natomiast art. 41 ust. 2 ustawy z 29 września1994 r. o rachunkowości (dalej: uor). Darowizny takie zalicza się do rozliczeń międzyokresowych przychodów i ujmuje na koncie "Rozliczenia międzyokresowe przychodów". Kwoty te zwiększają stopniowo pozostałe przychody operacyjne, równolegle do odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych nieodpłatnie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right