Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 20-11-2024
Artykuł aktualny na dzień 20-11-2024
Data publikacji: 2024-11-14

Prace bilansowe przed sporządzeniem sprawozdania finansowego

Przez prace bilansowe rozumie się wszelkie czynności sprawdzające, weryfikacyjne oraz rozliczeniowe, wykonywane w ramach prowadzenia ksiąg rachunkowych. Czynności te poprzedzają sporządzenie sprawozdania finansowego.

Staranne zaplanowanie i zorganizowanie prac przy zamknięciu roku obrotowego jest konieczne, aby umożliwić sporządzenie sprawozdania w terminach określonych w ustawie o rachunkowości. Stanowią one zatem etap poprzedzający sporządzenie sprawozdania finansowego.

I. Sprawdzenie kompletności dokumentacji

Sprawdzenie kompletności dokumentacji polega na weryfikacji, czy wszystkie zdarzenia gospodarcze zostały odpowiednio udokumentowane i zaewidencjonowane w księgach rachunkowych. Weryfikacja powinna obejmować faktury, paragony, umowy oraz wszelkie inne dokumenty finansowe i księgowe związane z działalnością gospodarczą. Księgowy musi zadbać, by wszystkie przychody i koszty zostały przypisane do odpowiednich okresów, zgodnie z zasadą memoriału. Pominięcie lub błędne zaklasyfikowanie transakcji może prowadzić do nieprawidłowego obrazu sytuacji finansowej firmy, co wpływa na decyzje zarządu i interesariuszy.

Księgi rachunkowe powinny także być prowadzone na bieżąco, a zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej sporządzane przynajmniej za poszczególne okresy sprawozdawcze, nie rzadziej niż na koniec miesiąca, w terminie umożliwiającym sporządzenie obowiązujących jednostkę sprawozdań finansowych i innych sprawozdań, w tym deklaracji podatkowych, oraz dokonanie rozliczeń finansowych, a za rok obrotowy nie później niż do 85 dnia po dniu bilansowym. W związku z tym jednostka, której rok obrotowy zakończył się 31 grudnia 2024 r., powinna sporządzić zestawienia obrotów i sald za ten rok najpóźniej do 25 marca 2025 r.

Zestawienie obrotów i sald kont syntetycznych, tj. kont księgi głównej, oraz analitycznych, tj. kont ksiąg pomocniczych, powinno zawierać:

  • taką samą wielkość sumy obrotów i sald po stronie Wn wszystkich kont syntetycznych jak sumy obrotów i sald po stronie Ma tych kont,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00