Sejm przyjął
Przygotowane na podstawie informacji opublikowanych w okresie od 1 lipca do 3 sierpnia 2022 r.
Budynek jako przedmiot opodatkowania podatkiem do nieruchomości to „obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach”.
W przypadku dostawy budynków, budowli lub ich części grunt, na którym są położone, jest opodatkowany według tej samej stawki VAT co te budynki lub budowle. Zasada ta nie ma zastosowania, gdy właściciel gruntu przenosi własność obiektu na podmiot, który poniósł koszty jego budowy. W takich sytuacjach opodatkowaniu podlega wyłącznie dostawa gruntu, a stawka VAT nie jest już determinowana stawką właściwą
Wybudowaliśmy parterowy podpiwniczony łącznik pomiędzy dwoma funkcjonującymi dwupiętrowymi budynkami niemieszkalnymi, wykorzystywanymi w działalności gospodarczej, i przebudowaliśmy część parterową tych budynków. Całość została formalnie oddana do użytkowania i wystawiliśmy na nią dokument OT. Jak podzielić koszty inwestycji budowlanej na poszczególne środki trwałe, skoro objęły one również koszty
Jaką stawkę VAT należy zastosować dla usługi montażu systemu alarmowego (sygnalizacji włamania i napadu) w budynkach mieszkalnych podczas ich budowy lub remontu, a jaką, gdy system alarmowy montowany jest w użytkowanych lokalach mieszkalnych niebędących w trakcie remontu, jeśli instalacja miała miejsce w 2008 r.?
Wielość formalności, niejasne przepisy nastręczają potencjalnym inwestorom budowlanym wiele trudności interpretacyjnych. Zamierzeniem autora niniejszego opracowania jest przekazanie w przystępnej formie najważniejszych informacji dla osób zamierzających podjąć, bądź prowadzących już, inwestycję budowlaną.
Inwestycjami w znaczeniu bilansowym mogą być budynki przeznaczone m.in. do oddania w najem, leasing lub przejęte w ramach leasingu albo nabyte wyłącznie ze względu na opcję wzrostu ich wartości w przyszłości. Rozróżnienie tych celów może być niezwykle istotne przy analizie i ocenie skutków podatkowych.