Data publikacji: 19.05.2003
Budownictwo od A do Z
Wielość formalności, niejasne przepisy nastręczają potencjalnym inwestorom budowlanym wiele trudności interpretacyjnych. Zamierzeniem autora niniejszego opracowania jest przekazanie w przystępnej formie najważniejszych informacji dla osób zamierzających podjąć, bądź prowadzących już, inwestycję budowlaną.
Piotr Kuczyński
prawo.autorzu@infor.pl
W opracowaniu omówione zostały: podstawowe zasady dotyczące procesu budowlanego, dokumenty, jakie należy zgromadzić przed rozpoczęciem budowy, właściwość organów administracji architektoniczno-- -budowlanej, tryb i sposoby odwoływania się od niekorzystnych decyzji oraz zmiany w prawie budowlanym, które wkrótce zaczną obowiązywać. To wszystko w celu ułatwienia Czytelnikom podejmowania trafnych i samodzielnych decyzji w trakcie inwestycji budowlanej.
Krok 1
POZWOLENIE NA BUDOWĘ - DOKUMENTY
Do wniosku o wydanie decyzji zezwalającej na budowę należy dołączyć wiele pism, uzgodnień i map oraz dokumentów. Do najważniejszych należą:
• dokument potwierdzający prawo do terenu,
• decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
• projekt budowlany (projekt zagospodarowania terenu i projekt architektoniczno-budowlany),
• warunki techniczne przyłączy do sieci (energetycznej, gazowej, kanalizacyjnej, wodociągowej).
Chcąc się zabezpieczyć przed ewentualnością zainwestowania w teren, który później nie mógłby być wykorzystany zgodnie z założeniami kupującego, należy zwrócić się jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji do urzędu gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Decyzja ta nie rodzi żadnych praw do terenu oraz nie narusza prawa własności i uprawnień osób trzecich (informację tej treści zamieszcza się w decyzji). Wnioskodawcy, który nie uzyskał prawa do terenu, nie przysługuje roszczenie o zwrot nakładów poniesionych w związku z otrzymaną decyzją ustalającą warunki zabudowy i zagospodarowania terenu.
Posiadanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu jest pierwszym krokiem do uzyskania pozwolenia na budowę. Należy pamiętać, że wszelkie formalności wymagane przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę, a już po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy, należy załatwić w terminie określonym w tej decyzji. W przeciwnym razie decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu utraci ważność i aby uzyskać pozwolenie na budowę, trzeba będzie ponownie zwrócić się do urzędu gminy o jej aktualizację.