Zakup kawy i herbaty w jednostce budżetowej a przychód podatników
Zagraniczny udziałowiec (Holender, z holenderskim certyfikatem rezydencji podatkowej) spółki z o.o. z siedzibą w RP sprzedał swoje udziały objęte w zamian za wkład pieniężny. Osoba ta nigdy nie miała miejsca zamieszkania w Polsce. W jakiej wysokości zapłaci podatek dochodowy i według jakiego prawa podatkowego - polskiego czy holenderskiego?
Córka studiuje w Hiszpanii. Wystąpiła do tamtejszego Ministerstwa Edukacji o stypendium jako osoba studiująca poza miejscem zamieszkania (jedno z kryteriów obowiązujących przy przyznawaniu stypendiów wszystkim studiującym w Hiszpanii). Stypendium na rok akademicki 2004/2005 otrzymała w wysokości 2900 euro. Zostało ono wypłacone w maju 2005 r. w następujący sposób: 600 euro przekazano na konto uczelni
Wydatki na ochronę mienia firmy lub osób w niej zatrudnionych stanowią z reguły w oczywisty sposób koszt uzyskania przychodów. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje graniczne, w których wydatki związane z ochroną miejsca wykonywania działalności gospodarczej nie będą mogły być zaliczone do kosztów. Jedna z takich sytuacji była przedmiotem rozważań Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Czy wydatki związane z eksploatacją samochodu ciężarowego, niebędącego środkiem trwałym, o ładowności 495 kg, nieposiadającego homologacji, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej?
Czy postanowienia układu zbiorowego mają wpływ na podatkowe obowiązki stron stosunku pracy? Jakie szczegółowe regulacje podatkowe znajdują zastosowanie w odniesieniu do różnych rodzajów świadczeń na rzecz pracowników?
Opodatkowanie na zasadach ogólnych czy w formie zryczałtowanej? Kiedy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a kiedy karta? Komu przysługuje zwolnienie od podatku?
Pracownik odbył zagraniczną podróż służbową. Skierowaliśmy go do konkretnego hotelu w Austrii. Koszt pobytu w tym hotelu stwierdzony rachunkiem został przedstawiony przez pracownika do rozliczenia podróży służbowej. Okazało się, że koszt hotelu przekracza limit na nocleg przewidziany w przepisach rozporządzenia w sprawie podróży służbowych. W związku z tym wartość świadczenia do wysokości limitu ustaliliśmy
Prowadzenie każdej firmy wiąże się z ponoszeniem określonych wydatków. Znajomość regulacji podatkowych pozwala zmniejszyć o te koszty osiągnięty z działalności przychód. W niniejszym opracowaniu przedstawimy omówienie typowych wydatków związanych z działalnością prowadzoną przez osobę fizyczną i zasady zaliczania ich do kosztów uzyskania przychodów.
Przedmiotem niniejszego artykułu jest próba odpowiedzi na poszczególne zagadnienia przedstawione w formie pytań przez jednego z Czytelników naszego czasopisma. Pytania dotyczą analizy sytuacji prawnopodatkowej pracownika programisty zatrudnionego w spółce, ze szczególnym zwróceniem uwagi na aspekt kosztów uzyskania przychodów. Czy pracownikowi, który jest programistą, przysługują koszty uzyskania przychodu