Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-04-14

Nowa definicja samochodu osobowego i jej skutki podatkowe

Nowa definicja samochodu osobowego i jej skutki podatkowe

Przepisy ustaw podatkowych oraz rozporządzeń wykonawczych powołują się w swojej treści na pojęcie „samochód osobowy” lub „inny samochód”, wskazując na ograniczenia ładowności lub cenę nabycia. Mają one na celu przede wszystkim ograniczenie możliwości wpisywania w koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z używaniem samochodu osobowego.

Przepisy podatkowe i okołopodatkowe normujące zagadnienia używania samochodów osobowych w działalności gospodarczej są dość liczne. Obejmują one przede wszystkim problematykę kosztową podatnika. Ponieważ prawidłowe ustalenie kosztów uzyskania przychodów ma bezpośredni wpływ na określenie podstawy opodatkowania w podatku dochodowym oraz ustalenie wysokości podatku, warto się z nimi zapoznać, w szczególności wobec zmian wprowadzonych w ustawach podatkowych od 1 stycznia 2001 r.

Regulacje dotyczące samochodów w działalności gospodarczej zawarte są w kilku aktach prawnych. Są to:

n

USTAWA Z 15 LUTEGO 1992 R. O PODATKU DOCHODOWYM OD OSÓB PRAWNYCH

– art. 16 ust. 1:

pkt 4 – który ogranicza możliwość zaliczania w koszty uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywanych zgodnie z przepisami o amortyzacji, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 10 000 euro przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00