Czy gmina może odliczyć podatek naliczony od prac remontowych zbiornika retencyjnego
Usługi turystyki należy interpretować szeroko, pojęcie to obejmuje także usługi hotelowe i gastronomiczne – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny
W publikowanym artykule kontynuujemy tematykę podjętą w poprzednim numerze. W pierwszej części omówiliśmy między innymi podwyższenie stawek podatkowych, powstanie obowiązku podatkowego, terminy dokumentowania sprzedaży usług budowlano-montażowych, sprzedaż budynków i budowli.
Podatników obowiązuje zasada, że mogą odliczać VAT od zakupów, które są związane ze sprzedażą opodatkowaną (art. 86 ust. 1 ustawy). Zasada ta nie ulegnie zmianie. Ustawodawca wprowadza natomiast do ustawy o VAT, obok funkcjonującej od dawna proporcji, tzw. preproporcję, która pozwala ustalić, jaka część VAT naliczonego jest związana ze sprzedażą podlegającą VAT, gdy podatnik wykonuje również czynności
1. Kiedy mogę odliczyć VAT naliczony z faktury za telefon i inne media? Czy w miesiącu, w którym przypada termin płatności uwidoczniony na fakturze, czy w miesiącu, w którym dokonałam faktycznej płatności za fakturę? 2.Czy mogę dokonać odliczenia VAT naliczonego z faktury za telefon wystawionej na osobę, od której kupiłam lokal użytkowy na prowadzenie działalności gospodarczej? Faktura ta obejmowała
Organizowanie różnego rodzaju imprez plenerowych jest już dość powszechnym zjawiskiem i w obecnych czasach nie przysparza problemów, w przeciwieństwie do ich rozliczenia od strony podatkowej. Najwięcej trudności sprawia ustalenie właściwej stawki opodatkowania oraz prawa do odliczenia VAT od wydatków poniesionych na organizację tych imprez.
Gmina zarejestrowana jako czynny podatnik VAT ponosi od 2014 r. wydatki inwestycyjne na budowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Po zakończeniu inwestycji wybudowana infrastruktura zostanie wydzierżawiona gminnej spółce. Czy gminie przysługuje prawo do odliczania VAT od wydatków na budowę wskazanej infrastruktury? Dotychczas gmina nie odliczała VAT od tych wydatków.
Podstawowym prawem podatnika VAT jest prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów i usług służących do wykonywania czynności opodatkowanych. Każdy przypadek ograniczenia tego prawa musi wprost wynikać z przepisów o VAT. Katalog tych wyłączeń określa art. 88 ustawy o VAT. W niektórych przypadkach o wyłączeniu prawa do odliczenia podatku naliczonego może również przesądzać brak związku
Firma wykorzystuje samochody do celów mieszanych oraz wyłącznie do działalności. Wynajmujemy miejsca parkingowe na terenie biurowca dla własnych samochodów oraz dla naszych klientów. Na każde miejsce otrzymujemy osobną fakturę. Jak w tej sytuacji odliczać VAT? Czy 50% odliczamy tylko od miejsc służbowych, a od pozostałych miejsc możemy odliczyć 100%? Czy od wszystkich powinniśmy odliczyć 50%?
Mam faktury prognozowe za gaz zużywany w mieszkaniu będącym siedzibą firmy. Faktury wystawione są na osobę fizyczną, bez podania jej nazwy firmy. Czy to jest prawidłowe? Czy VAT rozliczam według daty wystawienia (jak dla podatnika VAT) czy według terminu płatności (jak dla osoby fizycznej)?
Do prowadzenia działalności gospodarczej wykorzystuję lawetę posiadającą kabinę z dwoma rzędami siedzeń. Czy mogę dokonywać pełnych odliczeń bez prowadzenia ewidencji przebiegu?
Firma prowadzi bar z szybkimi posiłkami. Gotowe posiłki nabywa od innej firmy. Na fakturach dokumentujących zakupy znajduje się określenie "usługa gastronomiczna", lecz w rzeczywistości nabywane są gotowe posiłki. Czy firma postępuje prawidłowo, odliczając VAT? Czy odsprzedając posiłki, firma może stosować stawkę 8%?