Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-06-02

W jaki sposób rozliczać VAT przy organizacji imprez plenerowych

Organizowanie różnego rodzaju imprez plenerowych jest już dość powszechnym zjawiskiem i w obecnych czasach nie przysparza problemów, w przeciwieństwie do ich rozliczenia od strony podatkowej. Najwięcej trudności sprawia ustalenie właściwej stawki opodatkowania oraz prawa do odliczenia VAT od wydatków poniesionych na organizację tych imprez.

Okres wakacyjny sprzyja organizacji różnego rodzaju imprez plenerowych. Choć potrzeba ich organizowania jest oczywista, to ich opodatkowanie oraz prawo do odliczenia VAT od wydatków poniesionych na organizację tych imprez wcale już takie oczywiste nie jest. Wynika to z faktu, że najczęściej organizatorem takiej imprezy jest jednostka budżetowa.

1. Jak opodatkować organizację imprezy plenerowej przez muzeum

Wątpliwości interpretacyjne może powodować zorganizowanie imprezy plenerowej przez muzeum. Muzea jako formy organizacyjne prowadzące działalność kulturalną korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a) ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem:

(...) zwalnia się od podatku usługi kulturalne świadczone przez podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną.

Zwolnienie to ma charakter podmiotowo-przedmiotowy. Zatem warunkiem jego zastosowania jest to, aby podmiot prawa publicznego, instytucja o charakterze kulturalnym lub podmiot wpisany do rejestru instytucji kultury świadczyły usługi kulturalne. Podmioty wykonujące działalność kulturalną nie mogą osiągać w sposób systematyczny zysków z tej działalności, a w przypadku ich osiągnięcia mają je przeznaczyć na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług (art. 43 ust. 18 ustawy o VAT).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00