Jeśli termin płatności faktury zależy od daty doręczenia, to nie należy jej wysyłać zwykłym listem
Czy wystawiając fakturę RR do dokumentu WZ, należy przyjąć wykazaną w nim kwotę jako kwotę netto, do której trzeba doliczyć VAT, czy jednak jest to już kwota brutto, z której wylicza się kwotę netto?
Jak należy prawidłowo określić datę wystawienia faktury w KSeF?
Opodatkowanie VAT posiłków wydawanych przez stołówki szkolne uczniom, nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym placówek oświatowych długo budziło wątpliwości. W 2020 r. w celu ujednolicenia podejścia do usług z zakresu edukacji publicznej (i pomocy społecznej) Minister Finansów wydał w tym zakresie interpretację ogólną. Jednak mimo tego w praktyce problemy nadal się pojawiają, a placówki oświatowe
Czy odbiorca faktury jest związany adnotacją o stosowaniu split payment w sytuacji, gdy faktura opiewa jedynie na kwotę 200 zł?
Czy po wprowadzeniu KSeF faktury będą musiały być wystawione tylko w tym systemie, czy będzie możliwość wystawiania ich w programach księgowych?
Czy przy użyciu KSeF jednostka będzie zobowiązana wystawiać również faktury dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej?
Czy faktury wystawiane do paragonów z NIP będą podlegały obowiązkowi stosowania KSeF?
Jak poprawnie wystawiać faktury zaliczkowe po 1 września 2023 r.?
Część budynku wykorzystywanego przez szkołę gminną jest zajęta przez mieszkania własnościowe. Obie części budynku są połączone klatką schodową. Szkoła (gmina) przeprowadziła remont tej klatki, a częścią kosztów ma obciążyć właścicieli mieszkań. Jaką stawkę VAT należy zastosować na wystawianych refakturach?
Szkoła oddaje nieodpłatnie makulaturę. Firma, która ją odbiera, podpisuje tylko oświadczenie o odbiorze. Jak prawidłowo udokumentować taką sytuację? Skoro nie ma zapłaty, to raczej nie należy wystawiać faktury VAT, ale czy takie nieodpłatne przekazanie nie wywoła skutków na gruncie VAT?
W codziennej działalności jednostek samorządowych dominują płatności bezgotówkowe, nie zmienia to faktu, że ich bieżąca działalność nadal wiąże się z koniecznością udzielania zaliczek. Mowa tu nie o zaliczkach dla kontrahentów, ale tych udzielanych pracownikom – czy to na pokrycie służbowych wydatków, czy na ich przyszłe wynagrodzenia. Jak prawidłowo dokumentować i rozliczać udzielane zaliczki? Jak
Otrzymaliśmy od kontrahenta fakturę, na której nie został zamieszczony jego NIP. Czy z takiej faktury można odliczyć VAT naliczony?