Kto jest zobowiązany do rozliczenia VAT od usługi serwisowej wykonanej na rzecz podatnika spoza UE
Od 1 kwietnia 2013 r. zaczyna obowiązywać część zmian w ustawie o VAT wprowadzonych ustawą z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r., poz. 35; dalej: ustawa zmieniająca). W założeniach ustawodawcy większość zmian ma służyć uproszczeniu zasad rozliczania podatku. Jednak na pewno nie wszystkie wprowadzone zmiany są oczekiwane przez
Od rozliczenia za styczeń 2017 r. podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT UE składają wyłącznie miesięczne i w formie elektronicznej informacje podsumowujące. Obostrzone zostały również zasady rozliczeń WNT. Łatwiej utracić status podatnika VAT UE. Natomiast od 1 marca 2017 r. w związku z reformą administracji podatkowej zmieniają się zasady rozliczeń importu towarów.
Od rozliczenia za styczeń obowiązują nowe zasady składania deklaracji VAT-7 oraz informacji podsumowujących, zarówno krajowych, jak i unijnych. Informacje podsumowujące składamy obowiązkowo za okresy miesięczne i wyłącznie w formie elektronicznej.
Od 1 stycznia 2017 r. z ustawy o VAT wynika, że podatnicy mają obowiązek składać elektronicznie deklaracje VAT (art. 99 ust. 11b), a także informacje podsumowujące (art. 100 ust. 3). Podstawowe pytanie z tym związane brzmi: czy pierwsze deklaracje VAT i informacje należy złożyć już w styczniu (za grudzień 2016 r.), czy w lutym (za styczeń 2017 r.)?
Prowadzimy sklep i jesteśmy podatnikami VAT. Zamówiliśmy u niemieckiego kontrahenta towar handlowy, który w tym samym miesiącu sprzedaliśmy naszemu klientowi. Wraz z towarem otrzymaliśmy rachunek na kwotę 2230,00 zł bez VAT. Klientowi naliczyliśmy 23% VAT i 10% marży. Było to nasze pierwsze takie zamówienie i sprzedaż. 1. Jak mamy zaksięgować to w pkpir i jak rozliczyć w deklaracji VAT-7? W jakie rubryki
Rozliczana przeze mnie firma wystawia faktury dla odbiorców z państw Unii Europejskiej oraz spoza Unii. Są to refaktury kosztów transportu. Gdzie w deklaracji VAT-7 powinienem wykazywać te faktury? Czy powinienem je uwzględniać w informacji podsumowującej VAT-UE?
Polskie firmy budowlane świadczą roboty budowlane również za granicą. Zdarza się też, że kupują usługi budowlane od zagranicznych podwykonawców. Na jakie zmiany w ustawie o VAT powinny zwrócić uwagę przy rozliczaniu VAT w 2010 r.?