Ujmowanie środków trwałych
W naszej firmie przechowywanie dokumentów źródłowych dotyczących kosztu wytworzenia środków trwałych tworzonych metodą gospodarczą funkcjonuje w ten sposób, że uruchamiamy zlecenie inwestycyjne, które otrzymuje swój konkretny i unikalny numer i za jego pośrednictwem gromadzimy koszty związane z wytworzeniem np. stanowiska do badań, na którym spółka docelowo będzie testować swoje produkty. Stanowisko
Spółka X mająca siedzibę w Polsce zakupiła środek trwały w Korei Południowej. Środek ten nigdy nie dotrze fizycznie do Polski. Ze względu na specyfikę produkcji środek ten pozostanie na terenie Korei Południowej i tam będzie wykorzystywany przez dostawcę surowca do produkcji surowca. Surowiec ten następnie będzie importowany przez spółkę X. Jak prawidłowo dokonać ewidencji takiego środka trwałego w
Podatnik, który zamierza sprzedać samochód osobowy wykupiony z leasingu operacyjnego, nie osiąga przychodu z działalności gospodarczej pod warunkiem, że samochód ten po wykupie nie stanowił środka trwałego w prowadzonej działalności. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą chce wprowadzić do firmowego majątku zestaw drogich elektronarzędzi, które kupił 2 lata temu. Nie ma niestety dowodów zakupu tych narzędzi. Jak powinien ustalić ich wartość początkową?
Podatnik, który wycofa nieruchomość z ewidencji środków trwałych i zaprzestanie ją wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej, nie musi korygować dokonanych od niej odpisów amortyzacyjnych. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Podatnik, który nie jest w stanie ustalić ceny nabycia środka trwałego, może jego wartość początkową ustalić na podstawie dokonanej przez siebie wyceny uwzględniającej cenę rynkową tego rodzaju środka trwałego oraz stan i stopień jego zużycia. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Podatnicy, którzy zdecydowali się na odliczanie 50% VAT od samochodów osobowych wykorzystywanych w prowadzonej przez nich działalności gospodarczej oraz wprowadzonych do ewidencji środków trwałych, mają wątpliwości, jak powinni rozliczać w kosztach wydatki związane z ich eksploatacją. Przedstawiamy wyjaśnienie tych problemów, z uwzględnieniem najnowszych interpretacji wydanych przez organy podatkowe
Prowadzimy ośrodek wypoczynkowy i oferujemy szeroki zakres usług związanych z aktywnym wypoczynkiem. W bieżącym roku kupiliśmy konie i wzbogaciliśmy naszą ofertę o rekreacyjną jazdę konną. W jaki sposób należy prowadzić ewidencję posiadanych koni? Jak będzie wyglądała ewidencja zakupu nowych koni lub uzyskanych z własnej hodowli?
W „Serwisie FK” nr 3 i 4 z 2002 r. przeczytałam artykuł dotyczący przychodów przyszłych okresów w znowelizowanej ustawie o rachunkowości. Chciałabym prosić o przedstawienie nowych zasad i ewidencji szczególnych zdarzeń powodujących konieczność zastosowania rozliczeń międzyokresowych: 1) umorzenia pożyczki celowej przeznaczonej na sfinansowanie budowy lub zakupu środków trwałych, 2) faktur wystawionych
Podatnik kupił używany samochód dostawczy. Najpierw wprowadził go do ewidencji środków trwałych, a dopiero później dokonał jego przerejestrowania. Czy opłata rejestracyjna powinna zwiększać wartość początkową środka trwałego?