Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Artykuł
      aktualny

      Najnowsze zmiany w postępowaniach sądowych w sprawach pracowniczych

      Od 1 lipca 2023 r. wprowadzono liczne zmiany w postępowaniu przed sądami pracy. Między innymi nastąpiła zmiana właściwości sądów, wprowadzono też przepisy, które ułatwią uświadamianie stron procesu o jego postępach i kierunku. Natomiast od 28 września 2023 r. zwolniono pracowników z opłat od pozwów składanych w sprawach z zakresu prawa pracy.

    • comment
      Artykuł

      Pracodawca przed sądem pracy – zmiany w przepisach procesowych

      Od 7 listopada 2019 r. zacznie obowiązywać największa od kilkunastu lat nowelizacja procedury cywilnej. Wpłynie ona także na procesy toczące się przed sądami pracy. Jedną z nowości - odnoszącą się tylko do sądów pracy - jest zmiana przewidująca możliwość dalszego nakazania zatrudniania pracownika na czas procesu po nieprawomocnym przywróceniu pracownika do pracy przez sąd pierwszej instancji. Wcześniej

    • comment
      Porada
      aktualna

      Koszty za wpis hipoteki

      Czy koszty sądowe za wpis hipoteki, które ponosi urząd gminy (aktualnie 200 zł od wniosku) z chwilą dokonywania wpisów hipotecznych, należy wyegzekwować od dłużnika z chwilą wydawania zezwolenia?

    • comment
      Porada

      Jak ująć w księgach rachunkowych należności dochodzone na drodze sądowej

      Każdy przedsiębiorca dąży do otrzymania pełnej zapłaty za dostarczone towary i wykonane usługi. Niestety, w praktyce ten cel nie zawsze udaje się osiągnąć. Niektóre należności są kwestionowane przez dłużników, a jeśli nawet nie są kwestionowane, to dłużnik po prostu nie dokonuje ich zapłaty. W takiej sytuacji pozostaje skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego.

    • comment
      Porada

      Jakie koszty sądowe wiążą się z dochodzeniem należności od kontrahentów

      Mamy wielu dłużników, którzy zalegają na kwoty 100- 180 zł. Podejrzewam, że przewidywane koszty procesowe związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od tych kwot. Jak ustalić wysokość tych kosztów? Jakie opłaty składają się na te koszty?

    • comment
      Porada
    • comment
      Porada

      Jaki jest moment uzyskania przychodów z tytułu zwrotu kosztów postępowania sądowego

      Na podstawie wyroku sądowego spółce został przyznany zwrot kosztów postępowania sądowego. Kiedy powinien być on zaliczony do przychodów - w momencie otrzymania wyroku czy otrzymania tego zwrotu? Z uwagi na sytuację dłużnika zwrot taki jest mało prawdopodobny. W urzędzie skarbowym spotkaliśmy się ze stanowiskiem, że powinniśmy wykazać przychód z tego tytułu w momencie otrzymania wyroku.

    • comment
      Artykuł

      Opłaty w działalności firmy

      Osoba zamierzająca rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej często nie zdaje sobie sprawy z ilości formalności, które należy załatwić. W trakcie prowadzenia działalności czeka na potencjalnego przedsiębiorcę również wiele „przykrych” niespodzianek, np. konieczność uzyskiwania dodatkowych zezwoleń, przedstawiania sprawozdań itp. Z reguły dokonywanie tych czynności wiąże się z koniecznością ponoszenia

    • comment
      Artykuł
    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00