Ulga mieszkaniowa – czyli sprzedaż mieszkania bez podatku
Podatnik sprzedający budynek niemieszkalny, wykorzystywany w działalności gospodarczej, ale nieujęty w ewidencji środków trwałych, nie uzyskuje przychodu z działalności gospodarczej - wyrok WSA w Gliwicach z 21 lipca 2014 r., sygn. akt I SA/Gl 368/14.
Czy przeniesienie na rzecz banku własności rzeczy ruchomych, w wyniku realizacji umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie kredytu, jest sprzedażą w świetle ustawy o podatku od towarów i usług, podlegającą opodatkowaniu VAT? Postanowienia umowy mają następującą treść: „w celu zabezpieczenia wierzytelności Banku z tytułu wymienionego w tej umowie Przewłaszczający przenosi własność określonych w umowie
Sprzedaż budynku po 2 latach od pierwszego zasiedlenia jest zwolniona z VAT. Pierwszym zasiedleniem jest oddanie budynku, budowli lub ich części do użytkowania w ramach czynności opodatkowanych VAT. Jak jednak należy postąpić w przypadku budynku wybudowanego przez podatnika na cele najmu? Czy cały budynek musi być wynajęty, aby po dwóch latach przy jego sprzedaży skorzystać ze zwolnienia, czy może
Czy należy opodatkować VAT sprzedaż zabudowanej nieruchomości (plac, budynki warsztatowe, socjalne, garaże) przy likwidacji spółdzielni usługowej? Spółdzielnia jest pierwszym właścicielem nieruchomości, a zabudowania powstały w trakcie działalności w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku.
Prowadzenie działalności gospodarczej, poza koniecznością posiadania ogólnej wiedzy na temat zagadnień finansowych, w tym np. podatkowych, wymaga od przedsiębiorcy przede wszystkim umiejętności kształtowania odpowiednich relacji z innymi uczestnikami obrotu gospodarczego w taki sposób, aby przyniosły one korzyści obu stronom. Każdemu z uczestników tego obrotu w sposób naturalny towarzyszy cel zabezpieczenia
Prowadzę działalność gospodarczą. Ponad 20 lat temu nabyłem budynek, w którym znajduje się siedziba mojej firmy. Teraz zamierzam go sprzedać, a siedzibę przenieść do innego budynku położonego w centrum miasta. Czy powinienem opodatkować VAT taką sprzedaż? Zaznaczam, że w okresie użytkowania tej nieruchomości nie ponosiłem żadnych nakładów inwestycyjnych podnoszących jej wartość początkową.
Czy sprzedając pawilon handlowy kupiony na umowę sprzedaży, muszę odprowadzić VAT? Pawilon był używany w działalności gospodarczej przez 1,5 roku i jest moim środkiem trwałym.
Kiedy będzie warto zrezygnować ze zwolnienia i opodatkować dostawę zasiedlonego budynku, budowli lub części?
W gospodarce towarowej większość transakcji kupna-sprzedaży odbywa się w formie bezgotówkowej z odroczonym terminem płatności. Odroczony termin płatności powoduje powstanie rozrachunków. Opracowanie to przedstawia ogólne zasady powstawania rozrachunków między kontrahentami oraz ewidencji w księgach rachunkowych rozrachunków z odbiorcami krajowymi.