Jak przygotować się do zmian 2024 w podatkach i rachunkowości
Przedsiębiorca X kupuje na kredyt od przedsiębiorcy Y środki trwałe. Zapłata za nie następuje w ratach kwartalnych wraz z odsetkami według załączonego do umowy harmonogramu, w którym określona jest wysokość odsetek. Czy w związku z tym przedsiębiorca X może zaksięgować w koszty uzyskania przychodu odsetki od tej umowy, czy też doliczyć je do wartości początkowej środka trwałego?
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza nabyć pakiet akcji spółki akcyjnej. W tym celu zaciągnęła kredyt w banku. Czy w takiej sytuacji odsetki od kredytu można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty, czy też koszt odsetek staje się kosztem uzyskania przychodów dopiero w momencie zbycia akcji?
Prowadzenie każdej firmy wiąże się z ponoszeniem określonych wydatków. Znajomość regulacji podatkowych pozwala zmniejszyć o te koszty osiągnięty z działalności przychód. W niniejszym opracowaniu przedstawimy omówienie typowych wydatków związanych z działalnością prowadzoną przez osobę fizyczną i zasady zaliczania ich do kosztów uzyskania przychodów.
Czy mogę wprowadzić do ewidencji i amortyzować samochód kupiony na kredyt? Czy odsetki od kredytu mogę uznać za koszty uzyskania przychodów?
Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych na przykładach pozwalających unaocznić skutki finansowe wprowadzenia nowych regulacji. W materiale uwzględniono zmiany w zakresie opodatkowania dochodów kapitałowych, kosztów zakwaterowania pracownika, amortyzacji samochodów osobowych, a także skutki finansowe zastosowania nowej ulgi z tytułu odliczeń