Procedura aktualizacji wyceny aktywów spowodowanej utratą wartości
Jedną z podstawowych zasad rachunkowości jest zasada ostrożnej wyceny (art. 7 ust. 1 uor). Nakazuje ona wyceniać aktywa ostrożnie, a jednocześnie obiektywnie. Oznacza to konieczność uwzględniania przy wycenie bilansowej aktywów także zmniejszeń wartości użytkowej lub wartości handlowej składników aktywów (należności, zapasów, środków trwałych). Utworzone w ten sposób odpisy aktualizujące zmniejszają
System VAT umożliwia podatnikom nabywającym towary w celu wykonywania czynności opodatkowanych odliczenie podatku naliczonego. W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Już czytając ten przepis, można zauważyć, że podatnik
W poprzedniej części artykułu (nr 21 „Doradcy Podatnika”) przedstawiliśmy pojęcie aktywów oraz sposób ustalania ich wartości ekonomicznej.
Znowelizowana ustawa o rachunkowości wprowadziła nową kategorię „trwałej utraty wartości” wykorzystywaną przy wycenie aktywów. Jak w praktyce dokonać oszacowania wysokości odpisu aktualizującego środki trwałe?
Od 1 stycznia 2002 r. - wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy o rachunkowości - zmienią się zasady ewidencji środków trwałych. Największe zmiany dotyczą użytkowanych przez jednostki nieruchomości.