Kiedy trzeba korygować VAT odliczony przy nabyciu środków trwałych
System VAT umożliwia podatnikom nabywającym towary w celu wykonywania czynności opodatkowanych odliczenie podatku naliczonego. W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Już czytając ten przepis, można zauważyć, że podatnik ma możliwość odliczenia podatku naliczonego wyłącznie w sytuacji, w której wykorzystuje dany towar (rzecz) do działalności opodatkowanej VAT. Jeśli więc towar nie jest wykorzystywany w określonym celu, nie istnieje prawo do odliczenia VAT.
W odniesieniu do sytuacji, w której już przy nabyciu określonej rzeczy podatnik wie, że nie będzie wykorzystywał nabywanego przedmiotu do czynności opodatkowanych, wykluczenie prawa do odliczenia nie budzi większych kontrowersji i związanych z tym problemów technicznych. Jednak wątpliwości zaczynają się pojawiać w przypadkach, w których zmianie ulega sposób wykorzystywania rzeczy nabytych w celu wykonywania czynności opodatkowanych. Problematyczne stają się takie kwestie, jak m.in.:
- okres, w którym powinna być dokonywana korekta,
- zdarzenia, które ją powodują,
- ewentualne przyczynienie się podatnika do utraty środka trwałego.
Poniżej przedstawione zostaną wybrane problemy, które mogą pojawić się w praktyce, a wiążą się z dokonywaniem korekt podatku naliczonego.
1. Czy trzeba korygować odliczony VAT w związku ze sprzedażą ulepszonego środka trwałego
PROBLEM
W mojej firmie (jednoosobowa działalność) posiadam ulepszony środek trwały (od ulepszeń dokonywałem odliczeń VAT) - maszynę produkcyjną. Zastanawiam się, czy w związku z jej sprzedażą powinienem dokonać korekty VAT naliczonego od dokonanych ulepszeń?