Jak ująć w księgach rachunkowych aport środka trwałego o wartości wyższej niż wartość nominalna obejmowanych udziałów
Czy obowiązkowe jest umieszczanie na umowie o pracę, umowie zlecenia czy świadectwie pracy informacji o organie rejestrującym firmę, jej numerze KRS i wysokości kapitału zakładowego? Nadmieniam, że chodzi o spółkę z o.o.
Spółka z o.o. dominuje w naszym sektorze prywatnym jako forma prowadzenia działalności handlowej. Wynika to z jej niewątpliwych zalet, widocznych w zestawieniu z innymi spółkami. Jest bardziej atrakcyjna od spółek osobowych, ze względu na zasadę nieodpowiedzialności wspólników własnym majątkiem za zobowiązania spółki, co w znacznym stopniu ogranicza podejmowane przez nich ryzyko finansowe. Natomiast
Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie zawiera definicji wkładu niepieniężnego ani nawet nie precyzuje kryteriów, które mogłyby stanowić podstawę do stosowania takiej definicji. Semantyczna wykładnia pojęcia „niepieniężny” skłania do szerokiego ujęcia obejmującego wszelkie dobra, które nie są pieniądzem.
Jak ewidencjonować kapitały własne w księgach rachunkowych? Jak ująć kapitały własne w bilansie? Jak sporządzić zestawienie zmian w kapitale własnym?
Polski system podatkowy przewiduje zróżnicowane formy opodatkowania dywidend w zależności od podmiotu, który je otrzymuje. System ten łącznie z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania i w powiązaniu z przepisami kodeksu spółek handlowych pozwala na znaczne obniżenie obciążeń podatkowych.
Spółka akcyjna buduje infrastrukturę dużego ośrodka wypoczynkowego na terenie posiadanych nieruchomości. W chwili obecnej nie ma wystarczających środków finansowych na pokrycie wydatków związanych z dokończeniem budowy. W celu pokrycia tych wydatków spółka rozważa różne sposoby pozyskania kapitału od grupy akcjonariuszy zainteresowanych dokończeniem inwestycji. W artykule przedstawiono skutki podatkowe