Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-10-21

Rachunkowość spółek z o.o.

Spółka z o.o. dominuje w naszym sektorze prywatnym jako forma prowadzenia działalności handlowej. Wynika to z jej niewątpliwych zalet, widocznych w zestawieniu z innymi spółkami. Jest bardziej atrakcyjna od spółek osobowych, ze względu na zasadę nieodpowiedzialności wspólników własnym majątkiem za zobowiązania spółki, co w znacznym stopniu ogranicza podejmowane przez nich ryzyko finansowe. Natomiast w porównaniu ze spółką akcyjną przepisy wymagają dziesięciokrotnie niższego kapitału założycielskiego, a także mocno upraszczają przebieg postępowania organizacyjnego. Ponadto duże znaczenie ma swoboda kształtowania decyzji wewnątrz samej spółki. Te zalety czynią ze spółki z o.o. wygodny i bezpieczny instrument prowadzenia działalności rynkowej. Bardzo istotną rolę w momencie zakładania spółki odgrywa właściwe, zgodne z przepisami i potrzebami jednostki, zorganizowanie systemu rachunkowości. Spółki z o.o., jako osoby prawne, są bowiem obowiązane prowadzić księgi rachunkowe według zasad określonych w przepisach prawa.

Wiesława Moczydłowska
Stan prawny na 15 października 2003 r.
Procedura powoływania spółki
Spółki z o.o. utworzone po 1 stycznia 2001 r. działają na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. nr 49, poz. 408). Podstawą ich działania jest umowa spółki, sporządzona w formie aktu notarialnego i wpis do Krajowego Rejestru Sądowego - rejestru przedsiębiorców przez sąd.
Spółki utworzone przed 1 stycznia 2001 r. mają tylko do 1 stycznia 2004 r. czas na wpis do KRS i dostosowanie umowy spółki, sporządzonej na podstawie nieobowiązującego już kodeksu handlowego, do nowych przepisów.
Kiedy upływa termin?
Spółka z o.o. może być powołana przez jedną lub więcej osób w dowolnym prawnie dopuszczalnym celu, a więc także w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Pierwszą czynnością, otwierającą drogę do powołania spółki z o.o., jest umowa spółki. Powinna być ona pod rygorem nieważności sporządzona w formie aktu notarialnego oraz zawierać przynajmniej następujące elementy:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00