Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-06-26
Data publikacji: 2024-06-26

NSA: posiłki na wynos z niższą stawką VAT

Od 24 czerwca 2016 do 30 czerwca 2020 czynność dostawy posiłków i dań realizowana przez podatnika w systemach takich jak np. „drive in”, „walk through”, „in-store” oraz „food court” (w tej części, w której sprzedaż była realizowana „na wynos”) powinna być opodatkowana obniżoną stawką 5% VAT.  24 czerwca 2024 roku Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę w zakresie stawki VAT właściwej dla dań i posiłków gotowych sprzedawanych na wynos.

Jakie są skutki zakończenia okresu stosowania stawki 0% VAT na żywność >>>

Problem pojawił się po wydaniu przez Ministra Finansów interpretacji ogólnej z dnia 24 czerwca 2016. Od tego czasu do momentu wejścia w życie nowej matrycy stawek (tj. do 1 lipca 2020) organy podatkowe uznawały, że sprzedaż posiłków i dań na wynos należy zakwalifikować do „usług związanych z wyżywieniem”, opodatkowanych 8% stawką VAT, a nie do „gotowych posiłków i dań”, którym ustawodawca przypisał 5% stawkę podatku.

Organy podatkowe, wykluczając posiłki i dania sprzedawane na wynos z kategorii „gotowych posiłków i dań”, odwoływały się do treści Polskiej Klasyfikacji Działalności, do której ustawa o podatku od towarów i usług nie odsyłała.

Stawka VAT dla dań i posiłków na wynos - uchwała NSA

24 czerwca 2024 na posiedzeniu z udziałem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów podjął niezwykle ważną dla przedsiębiorców uchwałę w zakresie stawki VAT właściwej dla dań i posiłków gotowych sprzedawanych na wynos.

NSA przychylił się do stanowiska prezentowanego zarówno przez podatnika, jak i Rzecznika MŚP i orzekł, że:

"W stanie faktycznym i prawnym od 24 czerwca 2016 do 30 czerwca 2020 czynność dostawy posiłków i dań realizowana przez podatnika w systemach takich jak np. „drive in”, „walk through”, „in-store” oraz „food court” (w tej części, w której sprzedaż była realizowana „na wynos”) winna być opodatkowana obniżoną stawką 5% na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.) w związku z poz. 28 załącznika nr 10 do tej ustawy". (uchwała NSA w składzie siedmiu sędziów z dnia 24 czerwca 2024 r., sygn. akt I FPS 1/24).

NSA uzasadniając swoje stanowisko, podkreślił, że prawo podatkowe powinno być jasne i precyzyjne, a przedmiot i stawka podatku muszą wynikać z ustawy podatkowej. Przyjęte przez organy podatkowe stanowisko, odwołujące się do treści PKD, NSA uznał za niedopuszczalne w świetle zasady pewności prawa, szczególnie doniosłej na gruncie prawa podatkowego. W ten sposób batalia przedsiębiorców wspieranych przez Rzecznika MŚP zakończyła się sukcesem.

Rzecznik MŚP

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00