Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – jak prawidłowo ustalać miesięczną i roczną podstawę wymiaru oraz wysokość składki
W 2024 r. nowi przedsiębiorcy po raz pierwszy dokonają rocznego rozliczenia podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne i składki zdrowotnej. Natomiast pozostała część płatników składek prowadzących pozarolniczą działalności gospodarczą posiada już doświadczenie w tym zakresie z roku ubiegłego. Jednak wszystkie wymienione podmioty obowiązuje nowa podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Podobnie jak w roku ubiegłym rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. należy sporządzić w deklaracji ZUS DRA, w której wykazywane są składki za kwiecień 2024 r. W tym roku termin na złożenie w ZUS rocznego rozliczenia upływa 20 maja 2024 r.
Obecnie ustalenie składki zdrowotnej zależy od formy opodatkowania wybranej przez podmiot prowadzący działalność. Przedsiębiorca decyduje o formie opodatkowania, w jakiej będzie się rozliczał z podatku dochodowego. Do form opodatkowania należą:
podatek dochodowy na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej,
podatek liniowy,
ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
karta podatkowa (niedostępna od 2022 r.; opodatkowanie w tej formie jest dostępne tylko dla tych podatników, którzy korzystali z niej przed 1 stycznia 2022 r. i spełniają warunki do jej stosowania).
1. Składka zdrowotna dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych (skala podatkowa) oraz podatkiem liniowym
1.1. Podstawa wymiaru składki zdrowotnej
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, stosujące do przychodów z tej działalności opodatkowanie na zasadach ogólnych, obowiązuje zasada miesięcznego i rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Składkę zdrowotną oblicza się bowiem co miesiąc od miesięcznej podstawy wymiaru. Natomiast po zakończeniu roku płatnik ustala dodatkowo wysokość składki rocznej od rocznej podstawy jej wymiaru.