Pismo Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2006 r., kierowane do prezesów regionalnych izb obrachunkowych w sprawie wyjaśnienia niektórych przepisów prawa, sygn. nr ST1-4834-241/06/346,, sygn. ST1-4834-241/06/346
Jednostka samorządu terytorialnego może przekazać środki finansowe na rzecz fundacji jedynie w przypadku, gdy fundacja realizuje zadania zlecone przez te jednostkę - wówczas jednostka samorządu terytorialnego może przekazać fundacji dotacje na podstawie art. 176 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych.
1. Funkcjonowanie fundacji w świetle przepisu art. 30 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych
Norma prawna zawarta w przywołanym wyżej przepisie zakazuje tworzenia fundacji ze środków publicznych. Środki publiczne, zdefiniowane w art. 5 ustawy o finansach publicznych, obejmują: dochody publiczne, środki pochodzące z budżetu UE, środki pochodzące ze źródeł zagranicznych, niepodlegające zwrotowi, przychody budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz innych jednostek sektora finansów publicznych, przychody z prowadzonej przez jednostki sektora finansów publicznych działalności oraz przychody pochodzące z innych źródeł.
Z literalnego brzmienia przepisu art. 30 ustawy o finansach publicznych wynika, ze gmina nie może przeznaczyć na realizacje celu fundacji jedynie środków publicznych, wymienionych w art. 5 ustawy o finansach publicznych. Nieruchomości i rzeczy ruchome nie należą do kategorii „środków publicznych”.
Podkreślić jednak należy, ze nieruchomości i rzeczy ruchome są podstawowym składnikiem mienia komunalnego, które powinno służyć realizacji zadań publicznych, które gmina wykonuje w celu zaspokojenia zbiorowych potrzeb wspólnoty, a nie realizacji celu fundacji. W związku z tym, w odniesieniu do jednostek samorządu terytorialnego, nie będzie miał zastosowania przepis art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach.
Jednostka samorządu terytorialnego może przekazać na rzecz istniejącej fundacji nieruchomości i rzeczy ruchome na podstawie umowy użyczenia, najmu bądź innej umowy cywilnoprawnej. Inna możliwość przekazania fundacji nieruchomości stwarza przepis art. 13 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, który dopuszcza darowiznę na cele publiczne. Podkreślić jednak należy, że na podstawie tego przepisu jednostka samorządu terytorialnego może darować fundacji nieruchomość, jednakże pod warunkiem, ze realizuje ona jeden z celów określonych w art. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami.