Obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym przez cudzoziemców zatrudnionych na umowę zlecenia a pojęcie "stałego pobytu" w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - Wyrok SN z dnia 9 kwietnia 2024 r., sygn. II USKP 67/22
Wyjątek od obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym z art. 5 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie dotyczy cudzoziemców spoza UE zatrudnionych przez polskiego przedsiębiorcę na podstawie umowy zlecenia, gdyż jej wykonywanie wiąże się ze stałym przebywaniem w Polsce w okresie jej wykonywania, a charakter pobytu cudzoziemca (stały albo niestały) należy odnosić do podstawy ubezpieczenia, nie zaś do formalnego statusu pobytowego, zamiaru co do okresu przebywania w Polsce czy kwestii formalno-meldunkowych.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Renata Żywicka (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Robert Stefanicki
SSN Agnieszka Żywicka
w sprawie z odwołania K. Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w P. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Gdańsku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawnych, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 9 kwietnia 2024 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 15 września 2021 r., sygn. akt III AUa 1246/19,
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w Poznaniu pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 27 sierpnia 2018 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku, na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (jednolity tekst: Dz.U. z 2018 r., poz. 646) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2017 r., poz. 1778 ze zm.) uznał za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku K. sp. z o.o. sp. k. z dnia 24 lipca 2018 r., złożonym w dniu 30 lipca 2018 r. , w części dotyczącej podlegania ubezpieczeniom społecznym przez cudzoziemców, zatrudnionych przez polskiego przedsiębiorcę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie umowy zlecenia, tj. zleceniobiorców spoza UE, osoby z Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy, których pobyt w Polsce nie przekracza 6 miesięcy - na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy obywatelowi Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy na warunkach określonych w § 1 pkt 20 rozporządzenia Ministra pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę.