Wyrok SN z dnia 24 czerwca 2015 r., sygn. II CSK 506/14
Jeżeli Skarb Państwa przez własną bierność sam pozbawia się prawa do obrony, to nie może później domagać się stwierdzenia nieważności postępowania.
Gazeta Prawna nr 122/2015
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Henryk Pietrzkowski (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Barbara Myszka
SSN Krzysztof Pietrzykowski
Protokolant Anna Banasiuk
w sprawie z powództwa R. Spółki Akcyjnej w W. przeciwko Skarbowi Państwa - Gospodarstwu Pomocniczemu Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w P., S. M. i innym o zwolnienie zajętego przedmiotu spod egzekucji, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 24 czerwca 2015 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej Skarbu Państwa Gospodarstwa Pomocniczego Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w P. od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 4 lutego 2014 r.,
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w S. wyrokiem z dnia 17 lutego 2012 r., uwzględniając powództwo powodowej Spółki jako osoby trzeciej w rozumieniu art. 841 § 1 k.p.c., zwolnił od egzekucji koparko-ładowarkę, zajętą w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przeciwko I. C. na wniosek jej wierzycieli będących pozwanymi w niniejszej sprawie. W sentencji tego wyroku Sąd Okręgowy zaznaczył, że wyrok jest zaoczny w stosunku do niektórych pozwanych, w tym pozwanego Skarbu Państwa - reprezentowanego przez Gospodarstwo Pomocnicze, Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w P., które mimo powiadomienia o rozprawie nie wzięło w niej udziału.