Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 grudnia 2019 r., sygn. IV SA/Wr 297/19
Inspekcja pracy
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Lidia Serwiniowska Sędziowie sędzia WSA Bogumiła Kalinowska, sędzia WSA Ewa Kamieniecka (spr.), , Protokolant starszy sekretarz sądowy Dorota Hurman, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 3 grudnia 2019 r. sprawy ze skargi A spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie na decyzję Okręgowego Inspektora Pracy we W. z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie zakazu wykonywania prac magazynowych i transportu ręcznego z użyciem drabin magazynowych przejezdnych oraz podnośnika nożycowego oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
W wymienionych w protokole dniach w lutym i w marcu 2019 r. Inspektor Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy we W. przeprowadził kontrolę w A spółka z o. o. z siedzibą w W. - sklep przy ul. [...] w Ł. W trakcie kontroli stwierdzono naruszenia przepisów bhp przez pracodawcę, w tym przy wykonywaniu ręcznych prac transportowych, polegających na umieszczaniu lub zdejmowaniu towaru z wysokich regałów sklepowych. Prace transportu poziomego i pionowego wykonywane są przy użyciu podestu nożycowego (podest roboczy do wysokości 7,8 m), 6 drabin przejezdnych DMP 3250 (podest roboczy na wysokości 3,25 m) i 3 drabin przejezdnych DMP 2500 (podest roboczy na wysokości 2,5 m). Pracodawca nie ustalił instrukcji, szczegółowo opisujących bezpieczne sposoby wykonywania ręcznych prac transportowych, dotyczących poszczególnych rodzajów towarów.
Pracodawca natomiast okazał "Instrukcję BHP - 012 podczas ręcznego transportu lekkich towarów wielkogabarytowych przy użyciu drabin podestowych" - dla towarów do 30 kg. Jak stwierdzono w trakcie kontroli, sposób wykonywania pracy, opisany w instrukcji naraża pracownika stojącego na posadzce na uraz, w przypadku upuszczenia drzwi przez pracownika stojącego na podeście drabiny przejezdnej, w przypadku wysunięcia się drzwi z opakowania lub wysunięcia się z regału innego przedmiotu. Pracodawca nie zapewnił sprzętu pomocniczego, ułatwiającego transport drzwi i ograniczającego zagrożenia, związane z ręcznym przemieszczaniem drzwi poza obrys drabiny przejezdnej. Drabiny przejezdne nie mają przy podeście roboczym balustrad od strony schodów. Sposób zabezpieczenia pracownika przed upadkiem z wysokości nie został opisany w instrukcji obsługi tych drabin, wydanej przez producenta.