Wyrok NSA z dnia 7 września 2012 r., sygn. II FSK 192/11
Podatnik nie może pomniejszyć podatku polskiego według metody odliczenia proporcjonalnego, ponieważ renta socjalna jest w Australii i tak nieopodatkowana, więc w polskim PIT nie ma czego potrącać.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska - Nowacka (sprawozdawca), Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia NSA (del.) Zbigniew Romała, Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 7 września 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 5 października 2010 r. sygn. akt I SA/Rz 488/10 w sprawie ze skargi A. R. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 24 marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie przepisów prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. R. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 5 października 2010 r., sygn. akt I SA/Rz 488/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę A. R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów (udzieloną przez organ upoważniony- Dyrektora Izby Skarbowej w K.) z dnia 24 marca 2010 r., nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Rozstrzygnięcie to zapadło w następującym, przyjętym przez Sąd pierwszej instancji, stanie faktycznym:
A. R. (dalej zwany "skarżącym"), działając przez opiekuna prawnego, złożył wniosek o udzielenie interpretacji indywidualnej w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych. Skarżący przebywał w Australii. Z powodu swojej choroby psychicznej podczas całego pobytu nie pracował, pobierając przez ten czas zasiłek socjalny, wypłacany przez instytucję rządową zajmującą się pomocą osobom niesamodzielnym - C. Do wniosku o interpretację załączono przetłumaczone pismo z tej instytucji, z którego wynika, że świadczenie stanowiło rentę dla osób niepełnosprawnych i było skarżącemu wypłacane od dnia 10 lipca 1986 r. Jak wyjaśniono, przyznanie wyżej wymienionego świadczenia było niezależnie od tego, czy skarżący wcześniej pracował.