Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 24 stycznia 2012 r., sygn. IV SA/Wr 600/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska, Sędziowie Sędzia NSA Tadeusz Kuczyński (spr.), Sędzia WSA Alojzy Wyszkowski, Protokolant Krzysztof Caliński, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 11 stycznia 2012 r. sprawy ze skargi G.B. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; III. zasądza od Komendanta Wojewódzkiego Policji we W. na rzecz skarżącego, kwotę 257 (słownie: dwieście pięćdziesiąt siedem) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji we W. z dnia [...], nr [...], na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kodeksu postępowania administracyjnego - po rozpatrzeniu odwołania sierż. G. B. - referenta Ogniwa Patrolowego II Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w L. - od rozkazu personalnego nr [...] Komendanta Miejskiego Policji w L. z dnia [...] o zwolnieniu ze służby w Policji wymienionego policjanta z dniem [...] na podstawie art. 41 ust. 2 pkt7 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji (tekst jednolity Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277 ze zm.) postanowiono - utrzymać w mocy zaskarżony rozkaz personalny nr [...] Komendanta Miejskiego Policji w L. z dnia [...].
W motywach uzasadnienia tego rozstrzygnięcia podano, że Rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...], Komendant Miejski Policji w L. zwolnił ze służby sierż. G. B. z dniem [...] na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji nadając swemu rozstrzygnięciu, na podstawie art. 108 § 1 kpa, rygor natychmiastowej wykonalności. Wskazany rozkaz został doręczony stronie w dniu 9 maja 2011 roku.
W podstawie prawnej swojego rozstrzygnięcia Komendant Miejski Policji w L. wskazał art. 41 ust. 2 pkt 7 ustawy o Policji, zgodnie z którym policjanta można zwolnić ze służby w przypadku upływu 12 miesięcy od dnia zaprzestania służby z powodu choroby. W uzasadnieniu faktycznym decyzji, Komendant Miejski Policji w L. wykazał fakt kumulatywnego spełnienia wszystkich przesłanek zastosowania, przyjętej w zaskarżonym rozkazie personalnym podstawy zwolnienia policjanta ze służby, tj. okoliczności upływu 12 miesięcy od dnia zaprzestania służby z powodu choroby oraz uznanie braku możliwości dalszego pozostawienia policjanta w służbie.